Türkiye'de devlet memurlarının yetiştirilmesi ve güdülenmesi
Training and motivation of the civil servants in Turkey
- Tez No: 81564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada genel olarak personel eğitimi konusunda özet bilgiler verilmiş, çeşitli eğitim yöntemleri ve araçları incelenmiştir. Bu genel bilgiler ışığında devlet memurlarının yetiştirilmesi konusu tarihsel süreç içerisinde ele alınmış ve bu konudaki yasal düzenlemelerimiz incelenmiştir. Ayrıca maksimum düzeyde verim elde etmek için gerekli olan, devlet memurlarının güdülenmesi faaliyeti ele alınmış, insanın mahiyetini çözümleyici çeşitli modeller ve güdüleme kuramları belirtilmiştir. Yasal düzenlemelerimizde yer alan güdüleme araçları incelenmiş ve uygulamada karşılaşılan sorunlar ve çözüm yollan belirtilerek çalışma sonuçlandırılmıştır. Bu çalışmada amaç, kamu kurum ve kuruluşlarında maksimum düzeyde verim sağlayabilmenin şartı olan yetiştirme ve güdüleme konusunun önemini vurgulamak, gittikçe hantallaşan idareye yetişmiş personel sağlamanın ve bunları en etkili şekilde işe motive etmenin yollarını göstermek ve bu alanda karşılaşılan sorunlara çözüm üretmektir. Bu bağlamda, öncelikle eğitimin önemi personele kabul ettirilmeli ve gereken ciddiyet sağlanmalıdır. Ayrıca eğitim faaliyetinde kullanılan eğiticiler iyi seçilmeli, Devlet Personel Başkanlığı bu alanda daha aktif hale getirilmelidir. Eğitim faaliyetlerinde TODAÎE gibi kurumlardan faydalanılmak, bu alanda gerekli harcamalar kesinlikle yapılmalıdır. Diğer taraftan güdüleme araçları etkin hale getirilmeli ve uygulamada karşılaşılan sorunlara karşı idare tarafından etkili tedbirler alınmalıdır. 95
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, some information about personnel training was given and various training methods and means were studied. The matter of to train civil servants was criticized historically and the relevant laws were examined in the light of this information. Furthermore, the activity of motivating civil servants to maximize their productivity was handled, some theories which analyse human character and the theories of motivation were stated. The means of motivation which are situated in the relevant laws were analysed and the study was concluded by pointing put the problems in practice and their solutions. The aim of this study is to emphasize the importance of training and motivation which are the main condition to maximize the productivity, to indicate how to make possible employing enough well-trained personnel and motivating them for administrative office which is becoming more clumsy, and to solve the problems related to these matters. In this context, first of all the importance of training should be accepted by the civil servants and the seriousness should be provided. In addition to this, the trainers who are employed in the training activities should be well-selected. In the activities of education, it is necessary to benefit from the institutions like TODAİE, and it is much necessary to make enough expenditure on education. On the other hand, the means of motivation should be made active and the problems which are faced in practice should be struggled by the administrative office effectively. 96