Solution of the bohr hamiltonian for the kratzer potential in the γ~unstable region
γ~ kararsız bölgede kratzer potansiyeli için bohr hamiltoniyeninin çözümü
  1. Tez No: 815673
  2. Yazar: YILMAZ HASSAN MUSTAFA MUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kritik nokta çevresinde yapılara sahip olan çekirdekler, son yıllarda nükleer yapı fizikçilerinin ana konusudur. Bu tezde, γ-kararsız çekirdeklerin enerji özdeğer denklemi, Kratzer potansiyelinin olduğu kollektif Bohr Hamiltoniyeninin Nikiforov-Uvarov yöntemi kullanılarak çözümünden elde edilmiştir. Kütle numaraları A = 100-150 olan çekirdeklerin U(5) ve O(6) sınırları arasındaki γ-kararsız bölgede yapılar sergiledikleri deneysel olarak bilinmektedir. Bu nedenle kütle numaraları 102 ile 116 arasında değişen Pd izotopları seçilmiştir. Daha sonra ortaya çıkan denklem, Pd izotoplarının deneysel uyarılma enerji spektrumlarını bulmak için test edilirdi. Teori ve deney arasında iyi bir uyum bulundu.
Özet (Çeviri)
Nuclei having structures around the critical point are the main subject of the nuclear structure physicists in recent years. In this thesis, the energy eigenvalue equation of the γ-unstable nuclei is obtained from the solution of the collective Bohr Hamiltonian with the Kratzer potential by using the Nikiforov-Uvarov method. It is known experimentally that nuclei with mass numbers A =100−150 exhibit structures in the γ-unstable region between the U(5) and O(6) limits. For this reason, Pd isotopes with mass numbers ranging from 102 to 116 were selected. Then the resulting equation was tested to find the experimental excitation energy spectra of Pd isotopes. It was found a good agreement between theory and experiment.