X ve Y kuşakları ekseninde, bir örgütsel bağlılık türü olarak sendikal bağlılık: Bankacılık/finans ve tekstil iş kollarında karşılaştırmalı bir çalışma
Union commitment as a type of organizational commitment on the scope of the X and Y generations: A comparative study in banking/finance and textile sectors
- Tez No: 815687
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sendikalar çalışma yaşamının adaletinin sağlanmasında, çalışanların çalışma koşullarının insan onuruna yakışır bir şekilde düzenlenmesinde önemli rol oynayan, demokrasinin vazgeçilmez sivil toplum kuruluşlarındadır. Çalışma hayatı için vazgeçilmez olan bu örgütlerin varlığını sürdürebilmesi, bölüşüm mücadelesinde güçlü olabilmesinin yolu üyelerinin sendikal bağlılıklarından geçmektedir. Küreselleşen dünyada üyelerin sendikal doyumlarını sağlamak, bağlılıklarını kuvvetlendirmek pek çok faktörün sağlanmasıyla gerçekleşebiliyor. Bunu sağlamanın yolu da kuşkusuz ki üyeleri iyi tanımaktan geçmektedir. Günümüz çalışma hayatında artık yaklaşık dört kuşak bir arada çalışmakta. Yaklaşık olarak aynı tarihsel süreçte doğan, benzer ekonomik, siyasi ve toplumsal olayları deneyimleyen, benzer tutum ve davranışlara sahip olan yaş gruplarına“kuşak”denilmektedir. Bu çalışmanın amacı, sendika üyesi çalışanlar arasında sendikal bağlılığı ve alt faktörlerini kuşaklar bağlamında ele almaktır. Bu amaca ulaşmak için Hak-İş çatısı altında yer alan Öz İplik-İş ve Öz Finans-İş Sendikalarının 904 üyesi ile sendikal bağlılık, sendikaya yönelik tutumlar, bazı sosyo-demografik değişkenler arasındaki ilişkiler anket yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Trade unions are indispensable non-governmental organizations of democracy, playing an important role in ensuring the justice of working life and arranging the working conditions of employees in a manner befitting human dignity. The way for these organizations, which are indispensable for working life, to survive and to be strong in the struggle for distribution, passes through the union commitment of their members. In the globalizing world, ensuring the union satisfaction of the members and strengthening their loyalty can be achieved by providing many factors. The way to achieve this is undoubtedly to know the members well. Today's working life, about four generations work together. Age groups born in approximately the same historical period, experiencing similar economic, political and social events, and having similar attitudes and behaviors are called“generations”. The aim of this study is to discuss union commitment and sub-factors among union members in the context of generations. In order to achieve this aim, the relations between union commitment, attitudes towards the union, and some socio-demographic variables of 904 members of Öz İplik-İş and Öz Finans-İş Unions affiliated to Hak-İş were examined by questionnaire method.