Çocuğa yönelik fiziksel istismarın adli bilimler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of physical abuse against children in terms of forensic sciences
  1. Tez No: 815745
  2. Yazar: HİLAL KARAYAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çocuk istismarı, çocukların cinsel, fiziksel veya duygusal olarak şiddete maruz kalması ya da ihmal edilmesidir. Çocuğa yönelik fiziksel şiddet olguları şiddet tipleri arasında en çok karşılaştığımız şiddet tipidir. Fiziksel şiddet birçok toplumda çocuğu disiplin etme amacıyla fiziksel cezalandırma olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmada da 14-18 yaş arası çocuklarda disiplin yöntemi olarak uygulanan fiziksel cezalandırmanın sıklığı, niteliği, etkileri ve diğer tüm boyutları araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 14-18 yaş aralığında İstanbul'da ortaöğretim kurumunda öğrenim gören 660'ı kız 390'I erkek 1050 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler sınıf ortamında öğrencilerden anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Şiddete Maruz Kalma Ölçeği, Travma Sonrası Stres Belirtileri Ölçeği ve Şiddet Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizinde IBM SPSS Statistic Base 25.0 kullanılmıştır. Sırasıyla şu analizler; betimsel, güvenilirlik, normallik ve Korelasyon yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin %63,8'i fiziksel cezalandırmaya maruz kalmıştır. Kız öğrencilerin fiziksel cezaya maruz kalması erkeklere oranla daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin sınıf düzeyi, ebeveyn eğitim durumu, ebeveyn çalışma durumuna göre de fiziksel cezaya maruz kalma oranlarında değişkenlik gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Child abuse is the exposure of children to sexual, physical or emotional violence or neglect. Physical violence against children is the most common type of violence among the types of violence. In many societies, physical violence is used as coporal punishment to discipline children. In this study, it was aimed to investigate the frequency, nature, effects and all other dimensions of physical punishment applied as a disciplinary method in children aged 14-18 years. The sample of the study consisted of 1050 high school students between the ages of 14-18, 660 female and 390 male, who were studying at a secondary school in Istanbul. Data were collected from the students in the classroom environment using the questionnaire method. Personal Information Form, Exposure to Violence Scale, Posttraumatic Stress Symptoms Scale and Violence Tendency Scale were used as data collection tools. IBM SPSS Statistic Base 25.0 was used to analyze the data collected in the study. Descriptive, reliability, normality and correlation were analyzed respectively. According to the findings of the study, 63.8% of the students were exposed to corporal punishment. It was found that female students were less exposed to corporal punishment than male students. In addition, variability was observed in the rates of exposure to corporal punishment according to students' grade level, parental education level, and parental employment status.