Ortaokul İngilizce öğretmenlerinin eğitim teknoloji yeterlikleri ve uzaktan eğitime yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between secondary school English language teachers' educational technology competencies and their attitudes towards distance education
  1. Tez No: 802050
  2. Yazar: SAFİYE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CENGİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ortaokul İngilizce öğretmenlerinin eğitim teknoloji yeterlikleri ve uzaktan eğitime yönelik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu temel amaç doğrultusunda aynı zamanda İngilizce öğretmenlerinin eğitim teknoloji yeterliliklerinin ve uzaktan eğitime yönelik tutumlarının çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Bahçelievler ilçesindeki ortaokullarda çalışan 220 İngilizce öğretmeni, örneklemini ise basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 169 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Öğretmenlerin Eğitim Teknoloji Yeterliklerini Belirleme Ölçeği, Öğretmenlere Yönelik Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Sonuçlara göre ortaokul İngilizce öğretmenlerinin eğitim teknoloji yeterliklerinin ve uzaktan eğitime yönelik tutum düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerinin eğitim teknoloji yeterliklerinde ölçeğin toplamında, derse teknoloji entegrasyonu, sosyal etik ve yasal hükümler ve iletişim alt boyutlarında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık görülmezken, teknoloji okuryazarlığı alt boyutunda cinsiyete göre erkek öğretmenlerin lehine anlamlı farklılık çıkmıştır. Kıdem yılı değişkenine göre teknoloji okuryazarlığı ve iletişim alt boyutlarında anlamlı bir farklılık olduğuna ulaşılmıştır. Teknoloji okuryazarlığı alt boyutunda 6-10 yıl arasında görev yapanların, 11-15 yıl ve 16-20 yıl arasında görev yapanlara göre daha yüksek olduğu, İletişim alt boyutunda ise 0-11 ay arasında görev yapanların diğer yıllara göre daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ölçek toplamında ve teknoloji okuryazarlığı, derse teknoloji entegrasyonu ve iletişim alt boyutlarında hizmet içi eğitim alma durumlarına göre anlamlı bir farklılık olduğu; hizmet içi eğitim alan öğretmenlerin, hizmet içi almayanlara göre eğitim teknoloji yeterliklerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerinin eğitim teknoloji yeterliklerinin yaş, mezun olunan fakülte ve eğitim öğretim tercih durumu değişkenlerine göre ise farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğretmenlerinin uzaktan eğitim tutumları cinsiyet, yaş, mezun olunan fakülte, hizmet içi eğitim alma ve eğitim öğretim tercih durumu değişkenlerine göre farklılık göstermediği saptanmıştır. Öğretmenlerinin uzaktan eğitim tutumları, sınırlılıklar alt boyutunda kıdem değişkenine göre 1-5 yıl arasında görev yapan öğretmenlerin lehine anlamlı farklılık göstermiştir. Sonuçlar doğrultusunda branşlara yönelik eğitim teknolojileri kullanımlarının ve uzaktan eğitim hizmet içi eğitimlerinin arttırılması, özellikle yaşça büyük ve mesleki kıdem olarak fazla öğretmenlerin bu alanlarda hizmet içi eğitim almalarının teşvik edilmesi ve eğitim teknolojilerinin derslere entegre edilebilmesi konusunda eğitimlerin ve okullardaki teknik donanımların arttırılması önerilmektedir. Ayrıca alandaki eksiklerin giderilmesi için buna benzer araştırmaların farklı bölgelerde, farklı branşlar bazında, nicel ve nitel yöntemler beraber kullanılarak, öğretmen, öğrenci ve veli görüşleri de alınarak daha kapsamlı olarak yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the educational technology competencies and attitudes of secondary school English teachers towards distance education, and to examine them in terms of various variables and the relationship between them. 169 English teachers working in Istanbul Bahçelievler secondary schools in 2021-2022 participated in the study. The relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. In the research, Teachers' Educational Technology Competencies Scale, Distance Education Attitude Scale towards Teachers and Personal Information Form prepared by the researcher were used as data collection tools. The collected data were analyzed using statistical calculation package program for research purposes. First of all, it was examined whether the data showed a normal distribution and according to the results, parametric and non-parametric analyzes were made. According to the results obtained in the research, it was determined that the secondary school English teachers' educational technology competencies were high and their attitudes towards distance education were high. While there was no significant gender difference in the Toplam of the secondary school English teachers' educational technology competencies in the scale, technology integration into the course, social ethics and legal provisions, and communication sub-dimensions, it was determined that there was only a significant difference between the technology literacy sub-dimension proficiency scores of the scale and it differed in favor of male teachers. It was found that there was a significant difference in technology literacy and communication sub-dimensions according to the seniority year variable, and there was no significant difference between the other sub-dimensions and the Toplam of the scale and the seniority year. In the technology literacy sub-dimension, the difference between the seniority years of the teachers was found to be higher for those who worked between 6-10 years compared to those who worked between 11-15 years and 16-20 years. In the communication sub-dimension, it was concluded that the teachers working between 0-11 months were lower than the other years. It has been determined that there is a significant difference in the Toplam of the scale and in the sub-dimensions of technology literacy, technology integration into the lesson and communication, according to the status of receiving in-service training, and that the teachers who receive in-service training have higher educational technology competencies than the teachers who do not receive in-service training. It was determined that the educational technology competencies of secondary school English teachers did not differ according to the variables of age, graduated faculty and education preference status. It was determined that the distance education attitudes of secondary school English teachers did not differ according to the variables of gender, age, graduated faculty, in-service training and education preference status. Distance education attitudes of teachers show a significant difference in the limitations of distance education sub-dimension according to the variable of seniority. As a result of the examination, it was determined that there was a significant difference between those working for 1-5 years and over 21 years, and it was seen that it was in favor of the teachers who worked between 1-5 years. Looking at the results of the research, it is recommended to increase the use of educational technologies and distance education in-service training for teachers' branches, to encourage especially older and more senior teachers to receive in-service training in these areas, and to increase the training and technical equipment in schools to integrate educational technologies into lessons. In addition, it is recommended that similar studies be carried out in different regions, on the basis of different branches, by using quantitative and qualitative methods together, and by taking the opinions of teachers, students and parents in order to eliminate the deficiencies in the field.