Primer subklinik ketozisli süt sığırlarında propilen glikolün seçilen serum metabolik parametreler üzerine etkileri
Effects of propylene glycol on selected serum metabolic parameters in dairy cattle with subclinical ketosis
- Tez No: 815787
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK HANEDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışma erken laktasyon periyodunda primer subklinik ketozisli sütçü sığırlarda propilen glikolün 500 mL ve 300 mL dozlarında günde 1 kez, 3 gün süreyle uygulanmasının metabolik parametreler üzerine etkilerini araştırmayı amaçladı. Materyal ve Metot: İki ile 8 laktasyon arasında primer subklinik ketozisli 20 ve 10 sağlıklı Holstein-Friesian sütçü sığır doğumdan sonra ilk 3 haftalık periyotta kullanıldı. Grup I ve Grup II'ye sırasıyla günde 1 kez 3 gün süreyle 500 mL ve 300 mL dozlarda propilen glikol içirildi. Grup III sağlıklı propilen glikol içirilmeyen gruptu. Bulgular: Kan BHBA yoğunluğunu azaltma üzerine, kontrol grubu ile olan karşılaştırmalarda günde 1 kez 3 gün süreyle ağızdan 500 mL propilen glikol uygulamasının günde 1 kez 3 gün süreyle ağızdan 300 mL propilen glikol uygulamasına göre daha etkili olduğu belirlendi (p0.05). Sonuç: Günde 1 kez 3 gün süreyle 300 mL propilen glikol uygulamaya göre günde 1 kez 3 gün süreyle 500 mL propilen glikol uygulamanın primer subklinik ketozisli sütçü sığırlarda kan BHBA yoğunluklarının iyileştirilmesinde daha fazla olumlu etkilere sahipti.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effects of propylene glycol (PG) at doses of 500 mL and 300 mL once a day for three days on metabolic parameters in dairy cattle with primary subclinical ketosis in the early-lactation period. Material and method: Twenty Holstein-Friesian dairy cows with primary subclinical ketosis and 10 healthy Holstein-Friesian dairy cows between two and eight lactations were used in the first 3 weeks' period of postpartum. Group I and Group II were derenched with propylene glycol at a doses of 500 mL and 300 mL once a day for three days, respectively. Group III included healthy cows without propylene glycol treatment. Results: It was determined that on decreasing blood BHBA concentration, in comparisons with Group III, 500 mL propylene glycol once a day for three days was more effective than 300 mL propylene glycol once a day for three days (p0.05). Conclusion: 500 mL of propylene glycol treatment once a day for three days had more positive effects in the improvement of blood BHBA concentrations compared to 300 mL propylene glycol treatment once a day for three days in dairy cattle with primary subclinical ketosis.