Fibromiyalji sendromlu hastalarda prolidaz ve IL- 37 düzeyinin incelenmesi
Examination of prolidase and IL -37 level in patients with fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 815786
  2. Yazar: HATİCE OĞOLDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Fibromiyalji, kronik, yaygın kas-iskelet ağrısı ve buna bağlı yorgunluk, uyku bozuklukları ve diğer bilişsel semptomlarla karakterizedir. Birçok hasta için bu semptomlar yıllarca devam eder ve sıklıkla sağlık hizmeti almaya neden olur. Mevcut biyomedikal ve psikososyal tedaviler birçok hasta için yeterli değildir ve fibromiyaljinin patogenezinin net bir şekilde anlaşılmaması nedeniyle tedavide ilerleme kaydedilmemiştir . Fibromiyalji kadınlarda erkeklerden daha sık teşhis edilir ve etiyolojisi tam bilinmemektedir. Klinisyenler için altta yatan mekanizmaları daha iyi anlaşılırsa , FM'yi daha etkili bir şekilde teşhis ve tedavi edebilir. Çalışmamızda fibromiyaljinin tanısında ve tedavisinde bir rolü olabileceğini düşündüğümüz prolidaz ve IL -37 düzeyi incelendi. Harran Üniversitesi Tıp fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon kliniğine başvuran 43 fibromiyalji tanılı kadın hastada ve 40 kadın sağlıklı kontrol grubundan kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinden elde edilen serum örneklerindeki prolidaz ve IL-37 seviyeleri ELİSA yöntemiyle incelendi. .Yapılan istatistiksel analiz sonucunda FMS tanısı konulmuş hastalarda ortalama prolidaz ve IL- 37 düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı (p0,05) gözlemlenmemiştir. Çalışma sonucunda FMS patofizyolojini aydınlatmak ve hastalığın tedavisi için yeni stratejiler geliştirmek amacıyla prolidaz ve IL -37 'nin bir rolü olduğu görüldüğünden , bu çalışmanın daha fazla hasta gurubunda araştırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia is characterized by chronic, widespread musculoskeletal pain and associated fatigue, sleep disturbances, and other cognitive symptoms. For many patients, these symptoms persist for years and often result in seeking health care. Current biomedical and psychosocial treatments are insufficient for many patients and treatment has not progressed due to the lack of a clear understanding of the pathogenesis of fibromyalgia. Fibromyalgia is diagnosed more frequently in women than in men, and its etiology is unknown. For clinicians, they can diagnose and treat FM more effectively if its underlying mechanisms are better understood. In our study, prolidase and IL-37 levels, which we think may have a role in the diagnosis and treatment of fibromyalgia, were examined. Blood samples were taken from 43 female patients with fibromyalgia diagnosis and 40 healthy control group who applied to Harran University Faculty of Medicine Physical Medicine and Rehabilitation clinic. Prolidase and IL-37 levels in serum samples obtained from blood samples were analyzed by ELISA method. As a result of the statistical analysis, the mean prolidase and IL-37 levels in patients diagnosed with FMS were found to be significantly higher (p0.05) was observed in prolidase and IL-37 levels in the patient and control groups. As a result of the study, it was concluded that this study should be investigated in more patient groups, as it was seen that prolidase and IL-37 have a role in order to elucidate the pathophysiology of FMS and to develop new strategies for the treatment of the disease