ST elevasyonu olmayan akut koroner sendrom hastalarında elektriksel risk skorunun hastane içi ve hastane sonrası mortaliteyi öngörmedeki etkinliği
Effectiveness of the electrical risk score in predicting in-hospital and post-hospital mortality in acute coronary syndrome patients without ST elevation
- Tez No: 815833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKİF TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş ve Amaç: Akut koroner sendrom (AKS), miyokardiyal dolaşımın kısmi azalması veya tamamen bozulması sonucunda gelişen klinik olayların tanımıdır. Elektriksel risk skoru (ERS); kalp hızı, sol ventrikül hipertrofisi (Sokolow-Lyon kriterleri), QRS transizyon zonu, frontal QRS-T açısı, düzeltilmiş QT intervali (QTc) ve T peak to T end (Tp-e) intervalinden oluşan yeni bir risk skorlama sistemidir. Daha önceki çalışmalarda ST segment elevasyonsuz miyokart enfarktüsü (NSTEMI) hastalarında bu parametreler, ayrı ayrı olarak çalışılmıştır. Ancak, NSTEMI hastalarında ERS'nin değerlendirildiği bir çalışma yoktur. Bu çalışmadanın amacı, NSTEMI hastalarında ERS'nin hastane içi ve hastane sonrası komplikasyonları öngörmedeki yerini incelemektir. Yöntem ve gereç: Çalışmamıza Ocak 2020 - Kasım 2021 tarihleri arasında Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi koroner yoğun bakım ünitesinde yatırılarak tedavi edilmiş 427 ardışık NSTEMI hastası geriye dönük olarak planlanan çalışmaya dâhil edildi. Hastaların demografik, ekokardiyografik ve laboratuvar verilerine hastane arşiv kayıtlarından ulaşıldı. Tüm hastaların elektrokardiyografileri (EKG) ayrıntılı olarak değerlendirildi. ERS parametreleri: Kalp >hı7z5ı , Sokolow-Lyon kriterlerine göre sol ventrikül hipertrofisi varlığı, QRS geçiş zonu ≥ V4, frontal QRS-T açısı >90o, QTc intervali erkekte >450ms, kadında >460 ms olması ve Tp-e intervali >89 ms. EKG'deki anormal bulgu sayısına göre tüm hastaların ERS'leri hesaplandı. Hastalar ERS < 3 ve ERS≥ 3 olarak 2 gruba ayrıldı ve karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda ERS'nin ≥ 3 ve < 3 olduğu hastalarda demografik özellikler açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Ancak, ERS'nin
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute coronary syndrome (ACS) is the definition of clinical events that occur as a result of partial reduction or complete disruption of myocardial circulation. Electrical risk score (ERS); is a new risk scoring system consisting of heart rate, left ventricular hypertrophy (Sokolow- Lyon criteria), QRS transition zone, frontal QRS-T angle, corrected QT interval (QTc) and T peak to T end (Tp-e) interval. In previous studies, these parameters were studied separately in patients with non-ST segment elevation myocardial infarction (NSTEMI). However, to our knowledge, there is no study evaluating ERS in patients with NSTEMI. The aim of the study is to examine the effect of ERS on in-hospital and post-hospital complications in patients with NSTEMI. Methods and materials: In the study, 427 consecutive patients with NSTEMI who were hospitalized in the coronary intensive care unit of our hospital between January 2020 - November 2021 were included retrospectively. Demographic, echocardiographic and laboratory data of the patients were obtained from the hospital archive records. Electrocardiography (ECG) of all patients were evaluated in detail. ERS parameters were scored as follows: heart rate >75, presence of left ventricular hypertrophy according to Sokolow-Lyon criteria, QRS transition zone ≥ V4, frontal QRS-T angle >90o, QTc interval > 450 msec in men, > 460 msec in women and Tp-e interval > 89 msec. The ERS of all patients was calculated according to the number of abnormal findings in the ECG. The patients were divided into two groups as ERS < 3 and ERS ≥ 3 and comparisons were made. Results: No significant difference was found between ERS ≥3 and