Doktorların uyku, iş yaşam ve diyet kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of doctors sleep, work life and dietary quality
  1. Tez No: 815846
  2. Yazar: BAŞAK ZEYNEP NURSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
NURSAL B.Z. Doktorların Uyku, İş Yaşam Ve Diyet Kalitelerinin Değerlendirilmesi. Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, 2023. Doktorların sahip oldukları yoğun iş tempoları, uzun mesai saatleri gibi nedenler dikkatsizliğe, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ve uykusuzluğa neden olmaktadır. Bu çalışma doktorların uyku, iş yaşam ve diyet kalitelerini değerlendirmek ve arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Eylül - Kasım 2022 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesinde görev yapan 159 doktor (86 kadın, 73 erkek) dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan doktorların demografik özellikleri, sağlık durumları ve beslenme alışkanlıkları yüz yüze görüşme tekniği ile anket formuna kaydedilmiştir .Doktorlar; asistan ve uzman doktor-akademik personel olmak üzere iki gruba ayrılmıştır.Doktorların uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), iş yaşam kalitesini değerlendirmek için İş Yaşam Kalitesi Ölçeği (İYKÖ) uygulanmıştır. Doktorların diyet kalitesi Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (SYİ-2015) ve Uluslar Arası Diyet Kalitesi (DKİ-U) ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan erkek ve kadın doktorların oranları sırasıyla; %45.9 (S:73), %54.1 (S:86) olarak saptanmıştır. Doktorların %81.1 oranında öğün atladığı saptanmıştır. SYİ-2015 toplam puanı ve puan sınıflamasına göre iyi diyet kalitesine sahip doktor bulunmazken doktorların %49.7'si orta ve %50.3'ü kötü olarak saptanmıştır. DKİ-U toplam puanı ve puan ortalamasına göre ise diyet kalitesi kötü ve iyi olan bireylerin oranı sırasıyla; %98.7 ve %1.3 olarak bulunmuştur. Erkek ve kadın doktorların PUKİ puanı sırasıyla; 5.0±2.79 ve 6.7±3.48 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
NURSAL B.Z. Evaluation of Doctors Sleep, Work Life and Dietary Quality. Baskent University, Institute of Health Sciences, Department of Nutrition and Dietetics. Master Thesis, 2023. Causes such as intense work tempos and long working hours of doctors cause inattention, fatigue, poor performance and insomnia. This study was conducted to evaluate the sleep, work life and diet quality of doctors and to reveal the relationship between them. The study included 159 doctors (86 women, 73 men) who worked at the Baskent University Ankara Hospital between September-November 2022.The demographic characteristics, health conditions and eating habits of the doctors participating in the research were recorded in the questionnaire with the face-to-face interview technique. Doctors; were divided into two groups as assistant and specialist doctor academic staff. To assess the quality of sleep of doctors, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) has been applied to the The Work-Related Quality of Life to assess work quality of life. The dietary quality of doctors was evaluated with Healthy Eating Index-2015 (HEI-2015) and International Diet Quality (DQI-I).The rates of male and female doctors participating in the study are respectively; It was detected as % 45.9 (S:73), %54.1 (S:86).It was found that doctors skipped %81.1 of meals. According to the total score and score classification of HEI-2015, there are no doctors with good dietary quality, while %49.7 of doctors are found to be moderate and %50.3 is poor. According to the DQI-I total score and the average score, the proportion of individuals with poor and good dietary quality, respectively; It was found as %98.7 and %1.3.