An investigation of the relationship between clients' internalized shame, shame coping mechanisms, and attachment styles to therapist
Danışanların içselleştirilmiş utanç, utançla baş etme mekanizmaları ve terapiste bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 815856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIGA OSMANLI SHIROLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma danışanların içselleştirilmiş utanç, utançla baş etme mekanizmaları ve terapiste bağlanma stilleri arasındaki ilişkileri araştırmaktadır. Ayrıca, danışanların terapiste bağlanma stiller psikoterapi süresi, geçmiş psikoterapi deneyiminin varlığı, psikoterapi ekolü ve psikoterapiye başvurma sebepleri açısından araştırılmıştır. Çalışma kapsamında yaş ortalaması 29.55 olan en az 5 seanstır psikoterapi almakta olan 200 katılımcıya ulaşılmıştır.Araştırmanın verileri Demografik Anket, İçselleştirilmiş Utanç Ölçeği, Utanç Pusulası Ölçeği ve Danışanın Terapiste Bağlanma Ölçeği ile toplanmıştır. Sonuç olarak, danışanlarda içselleştirilmiş utanç, içselleştirilmiş utançla baş etme mekanizmaları ve terapiste güvenli bağlanma arasında anlamlı ilişkiler bulunamamıştır. Ancak, danışanlarda içselleştirilmiş utanç, içselleştirilmiş utançla baş etme mekanizmaları ve terapiste güvensiz bağlanma stilleri (korkulu-kaçıngan ve saplantılı-bağımlı) arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu çalışmada, terapötik ilişkiye dair literatürde etraflıca ele alınmayan bir konu üzerinde çalışılmış ve araştırmanın sonuçları ile uyumlu olarak psikoterapistler için klinik çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study examined the relationships between clients' internalized shame, shame-coping mechanisms, and attachment styles to therapist. In addition, clients' attachment styles to therapist were investigated in terms of psychotherapy duration, presence of past therapy experience, psychotherapy orientation, and clients' reasons to apply psychotherapy. Within the scope of the study 200 participants with a mean age of 29.55 (SD = 5.84) who have been in psychotherapy for at least 5 sessions were reached. Data was gathered via online questionnaires: Demographic Questionnaire, Internalized Shame Scale, Compass of the Shame Scale, and Clients' Attachment to Therapist Scale. The findings indicated that there was not any significant relationship between clients' internalized shame, internalizing shame-coping mechanisms, and their secure attachment to therapist. However, there was a significant positive relationship between clients' internalized shame, internalizing shame-coping mechanisms and insecure (fearful-avoidant and preoccupied merger) attachment styles to therapist. In this study, a topic about therapeutic relationship that has not been extensively covered in the literature was studied, and clinical implications were drawn for psychotherapists in line with the research results.