Tek renkli kompozit rezinlerin renk uyarlama potansiyelinin değerlendirilmesi: In Vitro çalışmaların sistematik derleme ve meta analizi
Evaluation of color adjustment potential of single-shade composite resins: A systematic review and meta-analysis of In-Vitro studies
- Tez No: 815857
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA UZER ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Estetik restorasyonlarda renk seçimi, oldukça önemli bir aşamadır. Kullanılacak kompozit rezinin rengi, çevresindeki diş dokusuyla uyumlu olmalıdır. Bu sebeple, kompozit rezinlerin renk seçeneklerinde günümüze kadar önemli değişiklikler yapılmıştır. Son yıllarda üretilen tek renkli kompozit rezinler gelişmiş bir renk uyarlama potansiyeline (CAP) sahiptir ve aynı zamanda zaman, maliyet ve üretim açısından avantajlar sunar. Bu çalışmanın amacı, in vitro çalışmalardan elde edilen verilere dayanarak tek renkli kompozit rezinlerin renk uyarlama potansiyelini grup renkli ve çok renkli kompozit rezinlerle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında;“kompozit rezin”ve“renk”ile ilgili anahtar kelimeler kullanılarak MEDLINE (PubMed), Ovid MEDLINE, Scopus ve Web of Science veri tabanlarında aramalar yapıldı. Taramalar sonucunda toplam 1823 çalışma bulundu. Dublikasyonlar elenerek dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre başlık, özet ve tam metin incelemeleri iki araştırmacı tarafından yapıldı. Uygun görülen yayınlar (n=2) iki araştırmacı tarafından modifiye metodolojik indeks (MINORS) ölçeği kullanılarak yayın kalitesi açısından değerlendirildi. Bulgular: Kalite değerlendirmesi sonucunda, çalışmalardan biri orta yanlı, diğeri düşük yanlı olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Shade selection is a critical aspect of esthetic restorations. The chosen composite resin's shade must harmonize with the surrounding dental tissue. As a result, substantial advancements have been made in the shade options for composite resins over time. Recently developed single-shade composite resins possess an advanced color adjustment potential (CAP) while providing benefits in terms of time, cost, and production efficiency. This study aims to compare the color adjustment potential of single-shade composite resins with that of group-shade and multi-shade composite resins, based on data derived from in vitro researches. Materials and Methods: The study involved searches in MEDLINE (PubMed), Ovid MEDLINE, Scopus, and Web of Science databases, using keywords related to“composite resin”and“shade”. A total of 1,823 studies were identified through the searches. Following the removal of duplicates, two researchers conducted title, abstract, and full-text reviews according to inclusion and exclusion criteria. Eligible publications (n=2) were assessed for publication quality by two researchers using the modified methodological index (MINORS) scale. Results: The quality assessment revealed that one study had moderate bias, while the other had low bias.