Glioblastoma multiforme nedeni ile takip edilen hastalarda manyetik rezonans ile belirlenmiş sarkopeninin prognostik önemi
Prognostic importance of magnetic resonance-determined sarcopenia in patients followed for glioblastoma multiforme
- Tez No: 815870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT BÜYÜKŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Glioblastoma Multiforme Nedeni İle Takip Edilen Hastalarda Manyetik Rezonans İle Belirlenmiş Sarkopeninin Prognostik Önemi Adana Şehir Eğitim Ve Araştırma Hastanesi İç Hastaklıkları Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, 2023 Giriş ve Amaç: Malignite kaşeksisi, batılı toplumlarda en sık ölüm nedenlerinden biri olarak malignite hastalarının ciddi sorunları arasında yer alıyor. Çalışmada, kaşeksi belirtisi olan sarkopeninin, maligniteli hastalarda genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım üzerindeki etkisini incelemeye çalıştık. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubunu Mart 2019-Mart 2022 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Polikliniği'ne başvuran ve hastanemizde veya diğer merkezlerde Glioblastoma Multiforme tanısı alan 120 hasta oluşturmaktadır. Hasta bilgileri kurumumuzda kullanılan bilgisayar otomasyonlu sistem kullanılarak kesitsel inceleme yapılarak elde edildi. GBM tanısı alan hastaların temporal kas ölçümleri, histopatolojik özellikler, albumin, hemoglobulin, lenfosit, trombosit düzeyleri ve genel sağkalım ile progresyonsuz sağkalım üzerine etkileri incelendi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hasta sayısı 120 (n:120) bu grupta erkek cinsiyetli hasta sayısı 72 (n:72) ,kadın cinsiyetli hasta sayısı 48 (n:48) olarak tespit edildi. Sağ ve sol temporal kas kalınlığı ölçüm sonuçları ile GBM tanılı hastalarda genel sağkalım ve progresyonsuz yaşam süresi ile istatisistiksel olarak anlamlı bir ilişki tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
The Prognostic Importance of Magnetic Resonance-Detected Sarcopenia in Patients Followed Up for Glioblastoma Multiforme Adana City Training and Research Hospital, Department Of Internal Medıcıne Specıalty Thesıs, 2023 Introduction and Objective: Malignancy Cachexia is one of the serious problems of malignancy patients, which is the most common cause of death in western societies. Dec. In this study, we investigated sarcopenia with signs of cachexia and tried to investigate the effects of sarcopenia on the average life and progression-free life expectancy of these patients in patients diagnosed with maliginity by investigating sarcopenia Materials and Methods: The study group consisted of 120 patients who were admitted to the Medical Oncology Outpatient Clinic of Adana Şehir Hospital Training and Research Hospital between March 2019 and March 2022 and who were diagnosed with metastatic GBM in our hospital or another center. Dec. The information about the patients was obtained by cross-sectional examination with the computer automation system used in our hospital. The age of diagnosis, gender, diagnosis date, temporal muscle measurement results, histopathological characteristics, albumin, hemoglobulin, lymphocyte, platelet values, effects on overall survival and progression-free life expectancy of patients diagnosed with GBM were investigated. Findings: The number of patients included in our study was 120 (n:120), the number of male patients was 72 (n:72) and the number of female patients was 48 (n:48). A statistically significant correlation was found between the measurement results of right and left temporal muscle thickness and overall survival and progression-free survival in patients with GBM.