Biyolojik ajan tedavisi alan psoriazis hastalarının klınık ve sosyodemografik özellikleri ile bu özelliklerin klinik şiddet, eklem tutulumu ve tedavi yanıtı üzerinde etkilerin değerlendirilmesi
Assessment of the clinical and sociodemographic characteristics of psori̇azi̇s patients receiving biological agent therapy and the effects of these characteristics on clinical severity, joint involvement, and treatment
  1. Tez No: 815872
  2. Yazar: MEHMET HAKAN YUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS SARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Çalışmamız biyolojik ajan tedavisi alan psoriazis hastalarının demografik özelliklerini, hastalık şiddetini ve komorbiditelerini tanımlamayı amaçlamıştır. Ayrıca bu durumların biyolojik ajan tedavi yanıtına, hastalık şiddetine ve eklem tutulumu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda kliniğimize başvuran ve 94 biyolojik ajan tedavisi alan takipli psoriazis hastası dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu, hastalık süreleri, sigara ve alkol kullanım durumları, eşlik eden komorbiditeler, daha önce ve şu an kullandığı tedaviler, artrit varlığı ve aile hikayesi varlığı kaydedildi. Hastalar bize başvurduğunda hastalık şiddetinin hesaplanması için PASI skoru hesaplandı. Tedaviye yanıtını görmek için de 1. ay ve 2. ayda PASI skoru hesaplandı. Bulgular: Çalışmamızda komorbiditesi, diyabeti ve hipertansiyonu olan hastalarda tedaviye başlamadan önceki PASI değerleri istatistiksel olarak önemli düzeyde yüksek bulunmuştur (sırasıyla p0,05). xvii Tedaviye yanıt incelendiğinde hipertansiyonu olmayan hastalarda PASI 1. ayda gerileme oranlarının, diğer parametrelere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir ve bu istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,038). Tırnak tutulumu olanların 28'inde (%49,1) eklem tutulumu mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to describe the demographic characteristics, disease severity, and comorbidities of psoriazis patients receiving biological agent therapy. Additionally, we aimed to evaluate the effects of these factors on response to biological agent therapy, disease severity, and joint involvement. Materials and Methods: Our study included 94 psoriazis patients receiving biological agent therapy who presented to and were followed up at our clinic. The patients' age, gender, educational status, disease duration, smoking and alcohol use, accompanying comorbidities, previous and current treatments, presence of arthritis, and family history were recorded. The Psoriazis Area Severity Index (PASI) score was calculated to determine disease severity at the time of presentation. PASI scores were also calculated at one and two months to evaluate treatment response. Results: In our study, patients with comorbidities such as diabetes and hypertension had significantly higher PASI scores before starting treatment (p0.05). When treatment response was evaluated, patients with hypertension had significantly greater reduction in PASI scores at one month compared to other parameters (p=0.038). Joint involvement was present in 28 (49.1%) of the xix patients with nail involvement.