Türkiye'de evlilik piyasası: Evliliğe iktisadi bir bakış
Marriage market in Turkey: An economic approach to marriage
- Tez No: 815889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI MEVLÜT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, bireylerin bir eşleşme gerçekleştirmek amacıyla ebeveynlerinin veya kendilerinin bir araya gelerek oluşturdukları evlilik piyasası faktörlerini ve bu eşleşmeden elde edilen kazançları incelemektedir. Eşleşmenin derecesini ve faktörler üzerindeki etkisini incelemek amacıyla Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından yürütülen 1993-1998-2003-2008-2013-2018 yıllarına ait Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması verileri kullanılmıştır. Çalışmadaki veriler incelenmek amacıyla Çoklu Regresyon modeli kullanılmıştır. Kadınların ve kocalarının eğitim yılları, yaşları, evlilik yaşları, yaşadıkları bölgeler ve modele dahil edilen diğer değişkenler beklenen sonuçları göstermiştir. Sonuçlar, kocanın eğitim yılındaki artışın kadınların eğitim yıllarını 0,658 yıl arttığını göstermektedir. Regresyon modeli her bir yıl için ayrı ayrı tahmin edilerek katsayı tahminleri %95 güven aralığında çizilmiş ve pozitif sınıflandırıcı eşleşme değişimi incelenmiştir. Ek olarak Kendall- Tau istatistiği kullanılarak bireylerin eğitim seviyelerine göre eşleşme dereceleri de kontrol edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Türkiye'de yapılan evliliklerin pozitif sınıflandırıcı eşleşme çerçevesinde gerçekleştiğini ve bu derecelerin yıldan yıla arttığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the marriage market factors that individuals or their parents come together to achieve a matching, and the gains from this mating. In order to examine the degree of matching and its effect on factors, data from the Turkey Demographic and Health Survey for the years 1993-1998-2003-2008-2013-2018 conducted by Hacettepe University Institute of Population Studies were used. Multiple Regression model was used to analyze the data in the study. The education years of the women and their husbands, their age, the age of marriage, the region they live in and other variables included in the model showed the expected results. The results show that the increase in husband's years of education increases the years of education of women by 0.658 years. The regression model was estimated separately for each year, coefficient estimates were drawn at 95% confidence interval and positive assortative mating change was examined. In addition, using Kendall-Tau statistics, the degree of matching of individuals according to their education level was also checked. The results obtained show that marriages in Turkey take place within the framework of positive assortative mating and these degrees increase from year to year.