Dropping out of the labor force: Women in Turkey
Türkiye ı̇şgücü piyasasından düşen kadınlar
- Tez No: 580669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hanehalkı işgücü anketlerine göre (HİA) emekli, hasta ve öğrenciler dışında kalan kadınların yarısından fazlası 2017 itibari ile işgücü dışındadırlar. Daha önce çalışmış fakat halihazırda işgücünde olmayan kadınların 2010'da yüzde 24,4 olan oranı 2017'de yüzde 31,7'ye ulaşmıştır. İşgücünden çıkan kadın oranının artışına paralel olarak, hayatında hiç çalışmamış ve şu an işgücünün dışında olan kadınların oranı ise 18 yüzde puan azalarak 2017'de yüzde 19,2 olarak kaydedilmiştir. Bu oranlar kadınların işgücü piyasasına girmekten çok işgücünde kalmakta daha çok zorlandıklarına işaret etmektedir. Analizler sonucunda evli olmanın, 0-5 yaş arası çocuğa sahip olmanın ve düşük eğitimli olmanın işgücünden çıkma ihtimalini arttırdığını buluyorum. Aynı zamanda tarımda, diğer hizmetlerde ve niteliksiz işlerde çalışmak, sanatkâr, tesis ve makine operatörü ve montajcı olarak çalışmak, işgücünden çıkma ihtimalini arttırmaktadır. Son olarak, kadınların işgücünden çıkmalarını eğitim seviyelerine ve evlilik durumlarına göre inceledim. Bulgular, çalışılan son sektörün etkisi her eğitim durumundaki kadın için benzer iken, son meslek grubu farklı eğitim düzeyindeki kadınlar için farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
According to the microdata of Household Labor Force Survey (HLFS) in 2017, the half amount of women are not in the labor force even though they are not disabled, retired or students. The share of the women who have worked before and who are no longer in the labor force substantially increased from 24.4 percent to 31.7 percent in the period of 2010-2017. As the share of women who dropped out women increased, the share of women who are not in the labor force and have never worked before substantially decreased by 18.0 percentage points and recorded at 19.2 percent in 2017. The data implies that women have more problems staying in labor force than entering it. I find that being married, having a child aged between 0 and 5 and having low education levels women increase the likelihood of labor market exit. Also, working in agriculture, the sector of other services, and elementary occupations or as craft workers, plant and machine operators, and assemblers increases the probability of labor market exit. Lastly, I examined the dropping out of the labor market exit by education levels. I find that marginal effect of the last sector is similar across education levels while the effect of occupational groups are different for women in every education levels.