Yatırım kararlarının alınmasında etkili olan davranışsal finans eğilimlerinin demografik açıdan incelenmesi üzerine bir çalışma
A study on behavioral finance tendencies effective in taking investment desicions with a demographic point of view
  1. Tez No: 815901
  2. Yazar: ASİYE ÇİFTCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Geleneksel finans yaklaşımları bireylerin yatırım kararı alırken kişisel özellikler, psikolojik durumlar ve sosyal çevre gibi değişkenlerin gözardı edildiğini savunmaktadır. Bu görüşe göre bireyler kendi amaçlarını maksimize etmek amacıyla hareket ederken rasyonel kararlar alan“homo economicus”lardır ve bu sayede piyasa kendiliğinden etkin hale gelmektedir. Ancak bu yaklaşım piyasada oluşan anomalileri açıklamada yetersiz kalmaktadır. Davranışsal finans ise yatırımcıların finansal kararlarını alırken onların insani yönlerini de inceleyerek piyasa anomalilerine açıklık getirmeye çalışmaktadır. İktisat tarihinde oldukça yeni olan davranışsal finans, ekonomik kararları açıklamaya çalışırken psikoloji, sosyoloji gibi alanlardan da etkilenerek interdisipliner bir çalışma alanı oluşturmaktadır. Çalışmada bireysel yatırımcıların davranışsal finans eğilimleri ile demografik özelliklerinin anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla çevrimiçi anket uygulamasıyla ve kolayda örneklem yöntemi ile 370 katılımcıdan veri toplanmıştır. Toplanılan veriler SPSS programı ile analiz edilmiş olup on boyutlu yapıda olduğu geçerlilik ve güvenilir bulunmuştur. Boyutların demografik değişkenlere göre farklılıkları T-testi ve Anova ile analiz edilmiştir. Davranışsal finans eğilimlerinin yaş aralığı, farklı eğitim düzeyleri ve medeni duruma göre anlamlı farklılığa sahipken cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional finance approaches justify that factors such as personal traits, psychological states and social environment are ignored at the time when individuals are making investment decisions. According to this point of view, when individuals behave in order to maximize their own purposes, they are“homo economicus”taking rational decisions and by this means, market becomes active by itself. However, this approach falls behind describing the anomalies comprising in the market. Behavioral finance tries to clarify market anomalies by analysing their human sides while investors are taking financial decisions. Behavioral finance, which is quite new in the history of economy, on one side, struggles to explain economical decisions; on the other side, it constitutes an interdisciplinary field of study by being influenced from the fields like psychology and sociology. In this study it has been researched whether behavioral finance tendencies of individual investors and their demographic features demonstrate a significant difference. For this purpose, data from 370 attenders has been collected by an offline survey and convenience sampling method. Collected data has been analysed by SPSS program and has been found valid and reliable in ten dimensions. Dimensions' differences in terms of demographic variables have been analysed by T-test and Anova. The conclusion which has been drawn is that dimensions concerning the effects of behavioral finance tendencies towards investors' decisions don't have significant differences in terms of marital status, various education levels and age range.