Enflasyon ortamında yatırım projelerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 86233
  2. Yazar: AYKUT KARAKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
02. Özet Uygun yatırım kararlarının alınmasının işletme açısından önemi açıktır. Uygun yaunm karan, dikkatli bir şekilde yapılmış ve tüm etkileri göz önünde bulunduran bir proje değerlendirme ile mümkündür. Proje değerlendirme kapsamına giren işlemlerin titiz bir şekilde yapılabilmesi için, proje değerlendirmenin koordineli çalışan bir ekibe, doğru ve detaylı bilgilere ihtiyaç gösterdiği unutulmamalıdır. Koordineli çalışmayan ekip ya da eksik ' bilgilere dayanarak değerlendirilen proje yanlış yatırım kararlarının alınmasına yol açabilmektedir. Bu yüzden, doğru bir değerlendirme yapabilmek için proje üzerinde etkili olan, önemli faktörler dikkate alınmalıdır. Yanlış yatırım kararlan işletme üzerinde tahribata neden olacaktır. Bu önemli faktörlerden birisi de enflasyondur. Bu çalışmanın amacı, yatınm kararlarında enflasyon etkisini, işletmelerde kullanılan değişik sermaye bütçelemesi yöntemleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, önce genel olarak enflasyonla ilgili bilgilere değinilmiştir. Enflasyonun ekonomi ve işletmeler üzerine etkileri açıklanmıştır. İkinci bölümde, teorik olarak sermaye bütçelemesi üzerinde durulmuştur. Sermaye bütçelemesi, bir işletme açısından en önemli olan, büyük harcamaların gelecekte sağlayacağı faydalara kesin kararlan içermektedir. Yatınm projesi değerlendirmede statik ve dinamik yöntemler bir yatınm projesi seçim kararında kullanılmaktadır. Iskonto edilmiş nakit akımı metodlan proje değerlendirmede uygun olmaktadır. Iskonto edilmiş nakit akımı yöntemleri net bugünkü değer yöntemi, iç karlılık oranı yöntemi, karlılık indeksi yöntemi ve yıllık eşdeğer gider yönteminden oluşmaktadır. Bu yöntemlerden net bugünkü değer yöntemi ve iç karlılık oranı yöntemi önemlidir. Net bugünkü değer yöntemi ve iç karlılık oranı yöntemi arasındaki önemli aynlık nakit akımlannın alternatif maliyeti ya da nakit akımlan yeniden yatınm oram konusunda olduğu tahmin edilmektedir. XÜçüncü bölümde, enflasyon koşullarında proje değerlendirme üzerinde durulmuştur. Enflasyonun yatırım projelerinin değerlendirilmesinde neden olduğu sorunlar incelenmiştir. Yatırım projelerinin değerlendirilmesinde kullanılan yöntemlere enflasyon oranı ithal edilerek, bu teknikler enflasyon şartlarında kullanılabilir bir forma getirilmiştir. Projenin nakit girişi ve çıkışları, enflasyonun bu akımlara yansıma oranına bağlı olarak enflasyondan etkileneceklerdir. Projenin nakit giriş ve çıkışlarının kalemler itibariyle gösterilmesi durumunda, bu alt kalemlerin herbiri için aynı ayrı yansıma oranlarının hesaplanması mümkün olmaktadır. XI
Özet (Çeviri)
03. Summary Importance of deciding on the feasible investments for firm is apparent. Appropriate investment decision are possible only with analitically prepared project evaluation that considers sprill-over effects. In order to be able to perform the procedures covered in project evaluation, it should be neglected that the project evaluation should be done by coordinated team-work, and it requires perfect and detailed in formation. A project evaliated either by un coordinated team-work, or having imperfect information can lead to wrong investment decisions. Thus, to be able to make a correct evaluation important factors affecting the project should be taken into account. Wrong investment decisions could be made firm may lose because of thes wrong decisions. One of these important factors is the rate of inflation. The main objective of this study is to evaliate and compare various methods of capital budgeting utilized in business firm, the effects of inflation on the investment decisions. In this study, first generally about informations of inflation have been explained. Economy and businees firms have been explained of inflation effects. In the second part, theorical capital budgeting have been presend. Capital budgeting, which involves commitments for large expenditures whose benefits extend into the future, is of the greatest significance to a firm. Statical and dinamical metods on the investment project evaluation are judged on the decision of an invetment project choice. Discounted cash flow methods are approprite means on the investment evaluation. Discounted cash flow methods are involve net present value method, internal rate of return method, profitabilit index medhod, and equivalent annual charge medhod. Two of these methods are importance net present value method, and internal rate of return metod. The important distinction between the net present value method and internal rate of return metod is the assumption about the rate at which cash flow may be reinvested, or the opportunity cost of cash flow. XIIIn this third part, project evaluation under inlationary conditions have been presented. There are searched problems that have been caused by take into account the effect of inflation in project evaluation. By importing the rate of inflation to the methods of poject evaluation, these methods may be converted to such that they can be easily used under inflationary conditions. Cash inflows and out flows of the poject will be affected by inflation depending on the rate that inflation will be reflected in these flows. If we can the cash inflows and outflows of the project in detailed from, then if becomes possible to calculate a reflexion rate for each items. XIII