Social and emotional foreign language learning perceptions of students in rural schools
Kırsal okullardaki öğrencilerin sosyal ve duygusal yabancı dil öğrenme algıları
- Tez No: 815905
- Danışmanlar: DR. SENEM ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
21. yüzyılda, akademik başarıyı artırmanın yanı sıra öğrencilerin Sosyal ve Duygusal becerilerin kazandırılması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, Sosyal ve Duygusal Öğrenme adına yapılan çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır. Öte yandan, Sosyal ve Duygusal Öğrenme algısını kırsal bağlamda inceleme konusunda gereken değerin verilmediği görülmektedir. Dolayısıyla, bu çalışmada kırsal okullarda öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin Sosyal ve Duygusal Yabancı Dil Öğrenimi algıları ve öğrencileri sosyal ve duygusal olarak etkileyen kırsal bölge zorlukları araştırılmıştır. Öğrencilerin sosyal ve duygusal dil öğrenme yeterliliklerini ölçmek için Zaimoğlu (2018) tarafından geliştirilen“Sosyal ve Duygusal Yabancı Dil Öğrenme Ölçeği”kullanılmıştır. Ek olarak, katılımcıları etkileyen zorlayıcı şartlar hakkında veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Çalışma Niğde ilinde bulunan, 4., 5. Ve 6. zorunlu hizmet bölgelerinde yer alan okullarda yürütülmüştür ve çalışmanın örneklemi 768 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmanın sonuçları, kırsal okullardaki öğrencilerin SEFLL algılarının orta düzeyde olduğunu göstermiştir. Bu yeterliliklerin cinsiyet, aile tutumu, ailenin eğitim seviyesi, aile gelir düzeyi, akademik başarı algısı ve hizmet bölgesi gibi faktörlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği de tespit edilmiştir. Dahası, çalışmanın nitel sonuçları kırsal bölgedeki okullarda eğitim gören öğrencilerin yaşadığı sosyal ve finansal zorlukları ve bu zorlukların duygusal ve mental etkilerini de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, it is aimed to provide students with social and emotional skills as well as to increase their academic success. On the other hand, it could be seen that there is still not enough study to examine the Social and Emotional Learning perceptions of students in the rural context. In this study, the Social and Emotional Foreign Language Learning perceptions of secondary school students studying in rural schools and the rural challenges that affect students socially and emotionally were investigated. The“Social and Emotional Foreign Language Learning Scale”developed by Zaimoğlu (2018) was used to measure students' social and emotional language learning competencies. Additionally, semi-structured interviews were conducted to collect data about the challenging situations affecting the participants. The research was carried out in schools located in the 4th, 5th, and 6th compulsory service areas in the province of Niğde, and the sample of this study consisted of 768 secondary school students. The results of the study indicated that students in rural schools had moderate SEFLL competencies. It was also determined that these competencies showed significant differences according to factors such as gender, family attitude, family education level, family income level, perceptions of academic success, and service area. Moreover, the qualitative results of the study present the social and financial challenges experienced by students studying in rural schools and the emotional and mental effects of these challenges.