EFL preparatory programme students' feedback literacy in higher education
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen üniversite hazırlık programı öğrencilerinin geribildirim okuryazarlığı
  1. Tez No: 815906
  2. Yazar: AHMET KARAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
21. yüzyılda eğitim uygulamalarında öğretmen-merkezli iletim-odaklı yaklaşımdan öğrenci-merkezli süreç-odaklı bir bakış açısına doğru bir paradigma değişikliği yaşanmıştır. Bu değişiklikle birlikte ölçme-değerlendirme ve geri bildirim algıları da benzer bir şekilde evrim geçirmiştir ve geri bildirim okuryazarlığı ve kavramlaştırılması üzerine önemli eleştirel dikkatler yoğunlaşmıştır (Boud & Molloy, 2013). Geri bildirim konusu yoğun bir şekilde çalışılmıştır ancak öğrencilerin geri bildirim sürecinde etken rolüne rağmen geri bildirim okuryazarlığına yeterince odaklanılmamıştır (Henderson vd., 2019). Bu bağlamda, çalışmanın amacı Türkiye'deki yükseköğretim bağlamında öğrencilerin geri bildirim okuryazarlığını araştırmaktır. Çalışma için, nicel anket tabanlı araştırma tasarımı kullanılmıştır ve araştırma verileri Zhan (2022) tarafından geliştirilen "Öğrenci Geri Bildirim Okuryazarlığı Ölçeği kullanılarak İngilizce öğrenen 161 EFL hazırlık sınıfı öğrencisinden elde edilmiştir. Veriler, araştırma sorularını yanıtlamak için SPSS kullanılarak tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiklerle analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin görece geri bildirim okuryazarı olduklarını ve katılımcıların çoğunluğunun benzer geri bildirim okuryazarlığı seviyelerine sahip olduklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the paradigm shift from a teacher-centred transmission-oriented approach to a learner-centred process-oriented view in the field of education practice in the 21st century, perceptions of assessment and feedback have evolved in a similar manner, and considerable critical attention has been given to the conceptualisation of feedback and feedback literacy (Boud & Molloy, 2013). The issue of feedback has been extensively explored but there has been a noticeable lack of focus on students' feedback literacy despite the importance of their active involvement in feedback processes (Henderson et al., 2019). In this regard, the study aims to investigate students' feedback literacy in a higher education context in Turkey. For the purpose of the study, a quantitative survey-based research design was utilized and the research data in this study were drawn from 161 EFL preparatory class students studying English by using 'The Scale of Student Feedback Literacy' developed by Zhan (2022). The data were analysed through descriptive and inferential statistics using SPSS to address the research questions. The findings have revealed that the students are relatively feedback-literate and that the majority of participants have similar levels of feedback literacy.