Investigating the relationship between students' willingness to communicate and self-efficacy levels in an EFL context
Öğrencilerin iletişim kurma isteklilikleri ile özyeterlik düzeyleri arasındaki ilişkinin yabancı dil olarak İngilizce bağlamında incelenmesi
- Tez No: 815904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu nicel çalışmanın amacı, İngilizce hazırlık bölümü öğrencilerinin sınıf içi iletişim kurma isteklilikleri ve İngilizce öz-yeterlik algılarının birbirleriyle olan ilişkilerini incelemektir. Çalışmada ayrıca cinsiyet, üniversite bölümü, üniversite türü, İngilizce öğrenme süresi, İngilizce kursu alma ve yurt dışı deneyimi gibi farklı katılımcı özelliklerine de odaklanılmaktadır. Çalışma evrenini, biri vakıf ve biri devlet üniversitesinde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma verileri, İngilizce için Öz-Yeterlik ve İngilizce İletişim İstekliliği ölçekleri kullanılarak toplanmış ve analiz edilmiştir. Sonuçlar, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testleri, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri ile elde edilmiştir. Bulgular, katılımcıların sınıf içinde İngilizce iletişim kurma istekliliği ile İngilizce öz-yeterlik algısı arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, katılımcıların okuma ve dinleme becerilerine yönelik isteklilik düzeyleri ve yeterlik algılarının yazma ve konuşma becerilerine yönelik algı ve isteklilik düzeylerinden daha güçlü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present quantitative study aims to examine how university preparatory school students' willingness to communicate in English levels in the classroom and their perceptions of self-efficacy for English are related within Turkish context. It also focused on different participant characteristics such as gender, university department, university type, years of studying English, taking English courses, and experience abroad. It was conducted with 252 students studying at one foundation and one state university. Data were collected and analyzed using the scales Willingness to Communicate in English and Self-Efficacy for English. The results were achieved through descriptive statistics, independent sample t-tests, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis. The findings revealed a positive correlation between participants' willingness to communicate in English within the classroom and self-efficacy perception of English. Furthermore, participants' willingness to communicate and self-efficacy views for their reading and listening skills were found to be stronger than their writing and speaking skills.