Yeni İnan gazetesinin incelenmesi (1960-1962)
Review of the Yeni İnan newspaper (1960-1962)
- Tez No: 815919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma, Tekirdağ'da yayın yapan Yeni İnan gazetesinde, 1960-1962 yılları arasında yer alan haberleri incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, 1960-1962 yılları arasındaki Yeni İnan gazetesi biçim ve içerik yönünden incelenmiştir. İkinci bölümde 1960-1962 yılları arası Yeni İnan gazetesinde yer alan siyasi haberler incelenmiştir. Üçüncü bölümde 1960-1962 yılları arası Yeni İnan gazetesinde yer alan sosyal, ekonomik, eğitim ve kültür alanlarındaki haberler incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda 1960-1962 yılları arası Tekirdağ'da, yurt içinde ve yurt dışında gerçekleşen olaylar yeral basın penceresinden değerlendirilerek dönemin zihniyeti ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the news published between 1960-1962 in Yeni İnan newspaper which was located in Tekirdağ. This study is formed of three sections. In the first section Yeni İnan newspaper between 1960-1962 years is examined in terms of content and form. In the second section political news between 1960-1962 years in Yeni İnan newspaper are examined. In the third section social, economical, educational and cultural news between 1960-1962 are examined. At the end of the study, the mentality of that era is figured out by evaluating the news in the country and abroad from a local press point of view.