Göçle gelen kadın girişimciliği mekân inşası 'Gaziantep örneği'
Women's entrepreneurship coming by migration space construction 'Gaziantep case'
- Tez No: 815938
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA DİREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Girişimcilik, Yeni fikirlerin, buluşların ortaya çıkarılması ve hayata geçirilerek mal ve hizmetlere dönüştürülmesi ile toplumsal yaşamının daha nitelikli bir hale getirilmesi birbirleriyle doğrudan ilişkilidir. Ülkelerin ekonomik kalkınmasında güçlü bir rol üstlenen girişimler, üretimin ve kar elde etmenin yanı sıra sosyal, kültürel ve fiziksel değişimlerde de bulunmaktadır. Konu ile bağlantılı olarak bu değişimler ve mekânlar birbirlerinden sürekli etkileşim içindedirler. Mekânsal değişimin cinsiyetler arası olan değişimi göz önüne alındığında kadın girişimcilerin ve özellikle göçle gelen kadın girişimcilerin hangi mekânlarda faaliyet göstermekte ve bu mekânlarda yaşamış olduğu zorlukları araştırılacaktır. Girişimcilik eskiden daha çok erkeklere özgü olurken, ilerleyen dönemlerde kadınlar için de önemli bir unsur haline gelmiştir. Ancak kadınların girişimcilik çalışmaları sosyal, politik ve ekonomik yönden çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Yapılan bu çalışmada; girişimcilik kelimesi ana unsur olarak ele alınarak, kadın girişimcilerin iş hayatındaki faaliyetleri ve yeri incelenerek bu bağlamda girişimcilik konusundaki kadının durumu çeşitli boyutlarıyla ele alınacaktır. Yöresel bağlamda Gaziantep ili ele alınarak göçle gelen kadınların mekân inşası mekânların fiziksel, ekonomik, sembolik mekânların kadın ve kadın girişimcilerle nasıl etkileşim içerinde olduğu araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is the creation and implementation of new ideas and inventions.social life becomes more qualified with its transformation into services.are directly related to each other. Initiatives, which play a strong role in the economic development of countries, are involved in social, cultural and physical changes as well as in production and profit. In connection with the subject, these changes and spaces are in constant interaction with each other. Considering the change between the genders of the spatial change, it will be investigated in which places women entrepreneurs and especially women entrepreneurs who come with immigration operate and the difficulties they have experienced in these places. While entrepreneurship used to be more for men, it has become an important element for women in the future. However, women's entrepreneurship studies have a very complex structure in terms of social, political and economic aspects. In this study; The word entrepreneurship will be considered as the main element, the activities and place of women entrepreneurs in business life will be examined, and in this context, the situation of women in entrepreneurship will be discussed with various dimensions. Considering the province of Gaziantep in the local context, it will be investigated how the women who migrated, the construction of spaces, the physical, economic and symbolic spaces interact with women and women entrepreneurs.