Uzay araştırmaları konusu kapsamında FeTeMM eğitim yaklaşımına göre geliştirilen rehber materyallerin öğrencilerin kavramsal anlamalarına ve yaratıcılık becerilerine etkisi
The effect of the guide materials developed according to the STEM education approach within the scope of space research unit on the conceptual understanding and creativity skills of 7th grade students
- Tez No: 815939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE KARSLI BAYDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmanın amacı, 'Uzay araştırmaları' konusu kapsamında FeTeMM eğitim yaklaşımına göre geliştirilen rehber materyallerin 7. sınıf öğrencilerinin kavramsal anlamalarına ve yaratıcılık becerilerine etkisini incelemektir. Bu araştırmada hem nicel hem de nitel verilerin toplanarak sonuca ulaşıldığı bir araştırma yöntemi olan karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada uzay araştırmaları konusu deney grubunda FeTeMM eğitim yaklaşımına göre geliştirilen öğretim materyali ile işlenirken, kontrol grubunda mevcut öğretim programının temel aldığı öğretim materyalleri eşliğinde işlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Manisa iline bağlı Saruhan ilçesindeki bir ortaokulda 7. sınıfta öğrenim gören toplam 55 kişi (25 Kız / 30 erkek) oluşmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen iki aşamalı uzay araştırmaları konusu kavram testi (UAKKT), Akkanat ve Usta (2012) tarafından geliştirilen yaratıcılık beceri testi ve yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. İki aşamalı UAKKT ve yaratıcılık testinden elde edilen veriler Mann-Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ile analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ise içeriksel olarak analz edilmiştir. Araştırmada FeTeMM eğitim yaklaşımı ile hazırlanan rehber materyallerin deney grubu öğrencilerinin kavramsal anlamalarına ve yaratıcılık becerilerine kontrol grubuna uygulanan mevcut öğretim programının temel aldığı öğretim materyallerine oranla daha fazla katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler neticesinde öğrenciler, FeTeMM etkinliklerinin özgüven, el becerilerinin gelişimi, problem çözme, öğrenmede kalıcılık, tasarlama becerisi, disiplinler arası bağlantı kurma, araştırma yapma, ürün oluşturma, akran eğitimi, pazarlama içgüdüsü, eğlenceli, farklı bakış açısı ve yaratıcı düşünme kodları altında olumlu yansımaları olduğunu belirtmişlerdir. Buna ek olarak FeTeMM ekinliklerini uygularlarken ürün tasarlama, malzeme, süre, grup çalışması ve ürünün pazarlanması kodları altında zorlandıkları kısımlara vurgu yapmışlardır. Bununla birlikte öğrenciler FeTeMM uygulamalarında en sevdikleri kısımların ürünün hayata geçirilmesi, problemi bulma, okul dışı etkinlik, teknoloji kullanımı ve ürünü test etmek olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the guide materials developed according to the STEM education approach on the conceptual understanding and creativity skills of 7th grade students within the scope of the subject of 'Space studies'. In this research, mixed research method, which is a research method in which both quantitative and qualitative data are collected and the result is reached, was used. In the study, the subject of space exploration was taught to the experimental group with the teaching material developed according to the STEM education approach, while the subject of space exploration was taught to the control group with the teaching materials on which the current curriculum was based. The study group of the research consists of 55 students (25 girls / 30 boys) studying in the 7th grade in a secondary school in Saruhan district of Manisa province in the 2022-2023 academic year. In this research, two-stage space exploration concept test (SECT), developed by the researcher, creativity skill test developed by Akkanat and Usta (2012), and semi-structured interview were used as data collection tools. Data obtained from SECT and creativity test were analyzed with Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed Ranks test. Semi-structured interviews were analyzed contextually. In the research, it was concluded that the guide materials prepared with the STEM education approach contributed more to the conceptual understanding and creativity skills of the experimental group students compared to the control group. As a result of semi-structured interviews, students were able to identify STEM activities under the codes of self-confidence, development of manual skills, problem solving, permanence in learning, design skills, interdisciplinary connections, research, product creation, peer education, marketing instinct, fun, different perspective and creative thinking. indicated that they had positive repercussions. In addition, while implementing STEM activities, they emphasized the parts that they had difficulty under the codes of product design, material, time, group work and product marketing. On the other hand, students stated that their favorite parts of STEM applications are realizing the product, finding the problem, out-of-school activities, using technology, and testing the product.