T1 mesane tümörlerinin submukozal invazyon derinliğinin onkolojik, patolojik ve klinik yansımaları
Oncological, pathological and clinical reflections of submucosals invasion depth of T1 bladder tumors
  1. Tez No: 932763
  2. Yazar: SÜMEYYE SEDAY KOLKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİL AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Üroloji, Oncology, Pathology, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mesane kanseri, dünya genelinde erkeklerde en yaygın yedinci, iki cinsiyet birlikte değerlendirildiğinde onuncu sırada yer alan bir hastalıktır ve çoğu vaka yalnızca mukoza veya submukoza ile sınırlıdır. T1 mesane kanserinde lamina propria invazyon derinliği ve genişliğinin prognostik önemi artan bir şekilde araştırılmakta olup, mevcut çalışmada T1a/b/c ve T1e/m alt evreleme sistemlerinin sağkalım ve progresyon üzerindeki etkileri karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metot Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Etik Kurulu'nun 06.09.2024 tarihli ve 147 nolu toplantısında, 74 numaralı karar ile onaylanan bu retrospektif çalışma, 2010-2019 yılları arasında mesane kitlesi nedeniyle TUR-M işlemi yapılan ve patolojisinde submukoza invazyonu pozitif olan 103 hastanın patoloji preparatlarının yeniden incelenmesi ile gerçekleştirilmiştir. T1 tümörleri, T1a/b/c ve T1m/e subgruplama esas alınarak iki farklı sistemle alt evrelendirilmiş; tümörün histolojik özellikleri, CIS varlığı ve diğer klinik parametreler incelenmiştir. Subgrupların prognoz ve sağkalım üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Bulgular Bu çalışmada, 103 T1 mesane kanseri hastasının demografik, klinik ve patolojik özellikleri retrospektif olarak incelenerek, T1a-c ve metrik T1m/e alt evreleme sistemlerinin prognostik önemi değerlendirilmiştir. Nüks oranı T1c grubunda %76,0, T1a grubunda %46,7, T1b grubunda ise %61,1 olarak tespit edilmiş ve T1c grubundaki yüksek nüks oranı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,041). Aynı şekilde T1e grubunda yüksek nüks oranı istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p=0,031) Nükssüz sağkalım süreleri değerlendirildiğinde, T1a grubunda ortalama 84,5 ay, T1c grubunda ise 27,3 ay olarak tespit edilmiş ve bu farkın anlamlı olduğu görülmüştür (p=0,032). Progresyonsuz sağkalım analizi, T1c grubunun T1a grubuna kıyasla daha yüksek progresyon riski taşıdığını ortaya koymuştur (p=0,037). Progresyonsuz sağkalım analizi, T1m grubunda T1e grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha uzun bulunmuştur (p=0,037). Benzer şekilde, nükssüz sağkalım süresi de T1m grubunda T1e grubuna göre anlamlı derecede daha uzun saptanmıştır (p=0,043).
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is the seventh most common disease in men and the tenth when both sexes are considered together, worldwide, and most cases are limited to the mucosa or submucosa. The prognostic significance of lamina propria invasion depth and extent in T1 bladder cancer is increasingly being investigated, and the present study aimed to compare the effects of T1a/b/c and T1e/m substaging systems on survival and progression. Material-Method This retrospective study, approved by the Çukurova University Faculty of Medicine Research Ethics Committee at its meeting dated 06.09.2024 and numbered 147, with decision numbered 74, was conducted by re-examining the pathology preparations of 103 patients who underwent TUR-M due to bladder mass between 2010-2019 and whose pathology showed positive submucosal invasion. T1 tumors were sub-staged with two different systems based on T1a/b/c and T1m/e subgrouping; histological features of the tumor, presence of CIS and other clinical parameters were examined. The effects of subgroups on prognosis and survival were compared. Results In this study, demographic, clinical and pathological features of 103 T1 bladder cancer patients were retrospectively examined and the prognostic importance of T1a/b/c and T1m/e sub-staging systems was evaluated. The recurrence rate was determined as 76.0% in the T1c group, 46.7% in the T1a group and 61.1% in the T1b group, and the high recurrence rate in the T1c group was found to be statistically significant (p=0.041). Likewise, a high recurrence rate in the T1e group was found to be statistically significant (p=0.031). When the recurrence-free survival times were evaluated, the average was 84.5 months in the T1a group and 27.3 months in the T1c group, and this difference was found to be significant (p=0.032). Progression-free survival analysis revealed that the T1c group had a higher risk of progression compared to the T1a group (p=0.037). Progression-free survival analysis was found to be statistically significantly longer in the T1m group compared to the T1e group (p=0.037). Similarly, recurrence-free survival time was also found to be significantly longer in the T1m group compared to the T1e group (p=0.043).