Robotik süreç otomasyonunun kullanımının işletmelerde farklı departmanlara etkisi
  1. Tez No: 815994
  2. Yazar: ÖMER BERKAY AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SİLAHTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Robotik süreç otomasyonu, günümüzde yaşanan 4. Sanayi devrimi ile şirketlerin hayatına giren bir teknolojidir. Bu teknoloji de ilk üç sanayi devrimindeki teknolojik gelişmelerin ve ortaya çıkan yeni ürünlerin çalışanlar üzerinde bıraktığı etkiye benzer bir şekilde iş kaybetme kaygısını beraberinde getirmektedir. Şirketlerin üst yönetimleri tarafından alınan yatırım kararıyla birlikte bazı iş birimlerini bu kaygı ile bu teknolojiye dirençle yaklaşmaktadırlar. Ancak bu teknoloji bilgisayar üzerinden insan hareketlerini taklit etse de insan muhakemesine sahip olmamaktadır. Dolayısıyla bu teknoloji insanların katma değeri düşük, angarya olarak nitelendirilebilecek iş süreçlerini hedef almaktadır. Bu teknolojiyi kullanan iş birimlerinin angarya işlerden arta kalan zamanını katma değeri daha yüksek işlere yönlendirerek hem bireysel hem de şirket performansını arttırarak şirket için daha önemli bir pozisyona geçtiği bir gerçektir. Robotik süreç otomasyonu henüz yeni bir teknoloji olmasına karşın bu teknoloji birçok farklı sektörde şirketler tarafından birçok farklı departmanın iş süreçlerine uygulanmaktadır. Bu tez çalışması, robotik süreç otomasyonu teknolojisini kullanan şirketlerin bu teknolojiye yapmış olduğu yatırımları incelemekle beraber iş süreçlerini departman bazlı olarak ayırarak departmanlara etkisini araştırmaktadır. Bu çalışmada birçok farklı sektörden ve farklı departmandan iş süreçleri şirket ve süreç bazlı ayrılarak yatırım miktarı, robot sayısı, iş gücü kazanımı, geliştirme süresi gibi değişkenler kullanılarak analiz edilerek sonuçları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Robotic Process Automation (RPA) is a technology that has entered the business world with the advent of the Fourth Industrial Revolution. Similar to the technological advancements and emergence of new products in the previous three industrial revolutions, this technology also brings concerns about job losses. Some business units, driven by this concern, show resistance towards adopting this technology, despite the investment decisions made by top management. However, although this technology mimics human actions through computers, it lacks human judgment. Therefore, it targets tasks that are considered low-value and burdensome by humans. It is a fact that business units utilizing this technology can redirect their remaining time from burdensome tasks to more value-added activities, thereby enhancing both individual and company performance and gaining a more significant position within the company. Despite being a relatively new technology, Robotic Process Automation (RPA) is being implemented by companies in various sectors across different departments. This research study aims to examine the investments made by companies utilizing RPA technology and explore its impact on departmental business processes by separating them department basis. In this study, business processes from various sectors and departments were handled separately at both company and process levels, and analyzed using variables such as investment amount, number of robots, labor regain, and shortening development time. The results of the analysis are presented.