Türkiye'de aile hekimliği sisteminin gelişimi
Evolution of family physician system in Turkey
- Tez No: 816024
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER ÖZGEN NARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünyadaki teknolojilerin gelişmesi, eğitim seviyesinin yükselmesi, küreselleşmenin artması, rekabet stratejilerin artması gibi etkenler mevcut sağlık sisteminde yeni reformların yapılmasının kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. Aile hekimliği temel sağlık hizmetlerini güçlendirmek amacıyla tasarlanmış bir sistemdir. Devletin üzerinde olan sorumluluğun vatandaşla paylaşımı amaçlanmıştır. Temel amaçlardan birisi de vatandaşın kendi seçeceği aile hekiminden hizmet alarak daha sıkı ve iyi bir doktor hasta ilişkisi hedeflenmektedir. Bir diğer amaç ise, halkın sağlık düzeyini yükseltmek, her vatandaşın sağlık hizmetlerine ulaşmasını hakkaniyet ilkesi doğrultusunda sağlamak, kır-kent ya da doğu-batı arasındaki sağlık hizmetlerine erişimi ve sağlık göstergeleriyle alakalı farklılıkları ortadan kaldırmasını içermektedir. Bu araştırma, aile hekimliğinin Türkiye'deki gelişim sürecini ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma muhteviyatında, aile hekimliğinin kuruluş evresi, gelişimi ve yaygınlaşarak tüm ülkede faaliyete geçmesi irdelenmiş ve uygulamada yaşanan sorunlar ele alınmıştır. Çalışmanın neticesinde ise mezkûr sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Factors such as the development of technologies in the world, the increase in the level of education, the increase in globalization, the increase in competitive strategies show that it is inevitable to make new reforms in the existing health system. Family medicine is a system designed to strengthen primary health care services. It is aimed to share the responsibility on the state with the citizens. One of the main purposes is to get service from the family physician of the citizen's own choice, aiming for a tighter and better doctor-patient relationship. Another aim is to increase the health level of the people, to ensure that every citizen has access to health services in line with the principle of equity, to eliminate the differences in access to health services and health indicators between rural-urban or east-west. In this direction, this research aimed to reveal the development process of family medicine in Turkey. In the content of the research, the establishment phase of family medicine, its development and its widespread use in the whole country were examined, but together with these, the problems experienced in practice were discussed. As a result of the study, our solution proposals for the aforementioned problems are listed.