Masculinities and fatherhood in Turkey: The relationship between gender role conflict and father involvement
Türkiye'de erkeklikler ve babalık: Toplumsal cinsiyet rol çatışması ve baba katılımı ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 816025
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Education and Training, Psychology, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, babanın çocuk bakımına katılımı ile erkeklerin toplumsal cinsiyet rolü çatışması arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Araştırma, babanın çocuk yetiştirme sürecine katılımının önemini ve bunun toplumsal cinsiyet rolleriyle olası ilişkilerini tartışan teorik bir çerçeve sunmaktadır. Ayrıca, baba katılımının pozitif etkileşim faaliyetleri, sıcaklık-duyarlılık ve kontrol gibi çeşitli boyutları da incelenmiştir. Çalışmaya Türkiye'nin 23 ilinden 244 baba katılmıştır. Veri toplamak için Baba Katılım Ölçeği, Çocuk Yetiştirme Anketi ve Erkeklerin Toplumsal Cinsiyet Rol Çatışması Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, baba katılımı ile toplumsal cinsiyet rol çatışmasının anlamlı düzeyde ilişkili olduğunu göstermiştir. Ancak, cinsiyet rolü çatışması ile baba katılımının sıcaklık-duyarlılık boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bulgular ayrıca çeşitli demografik değişkenlerin, hem cinsiyet rolü çatışması hem de baba katılımıyla arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, babaların çocuk bakım faaliyetlerine aktif katılımını teşvik etmek için cinsiyet rolü çatışmasını ele almanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study investigates the relationship between father involvement in childcare and men's gender role conflict. The study provides a theoretical framework that discusses the significance of father involvement in child-rearing and its potential entanglements with gender roles. The various dimensions of father involvement, such as positive engagement activities, warmth-responsiveness, and control were also included in the study. 244 fathers from 23 provinces of Turkey participated in the study. Father Involvement Scale, Child-Rearing Questionnaire, and Men's Gender Role Conflict Scale were used to collect data. The findings indicated that father involvement and gender role conflict were significantly correlated. However, the relationship between gender role conflict and father involvement's warmth-responsiveness dimension was insignificant. The findings also highlighted the significant relationships between various demographic variables, gender role conflict, and father involvement. These findings underscore the importance of addressing gender role conflict to promote active father engagement in childcare activities.