7. sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlığı becerilerinin PISA matematik okuryazarlığı çerçevesine göre değerlendirilmesi
Evaluation of mathematical literacy skills of 7th grade students according to PISA mathematical literacy framework
- Tez No: 816034
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
PISA matematik okuryazarlığı ölçme değerlendirme çerçevesi matematiksel içerik alanlarını nicelik, belirsizlik ve veri, değişim ve ilişkiler, uzay ve şekil alanlarına göre; matematiksel süreçleri ise formüle etme, işe koşma ve yorumlama süreçlerine göre değerlendirmektedir. Bu araştırmanın amacı, matematik okuryazarlığını belirlemeye yönelik hazırlanan sorulara, yedinci sınıf öğrencilerinin vermiş oldukları cevapları incelemek ve PISA matematik okuryazarlığı çerçevesine göre öğrencilerin matematik okuryazarlığı becerilerini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden özel durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları 2022-2023 eğitim öğretim yılında Giresun ilinde bulunan bir devlet okulunun ortaokulunda öğrenim görmekte olan 25 ortaokul 7. sınıf öğrencisidir. Veri toplama aracı olarak, PISA örnek sorularından yararlanılarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Matematik Okuryazarlığı Testi”kullanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen veriler PISA sorularının puanlanmasına uygun şekilde değerlendirilmiş ve betimsel analize uygun olarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda 7. sınıf öğrencilerinin en başarılı oldukları içerik alanının belirsizlik ve veri alanı, en yüksek performans gösterilen matematiksel sürecin ise formüle etme süreci olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin matematik okuryazarlığı sorularını çözerken temel matematiksel becerilerden temsil becerisi ile akıl yürütme ve kanıt gösterme becerisinde başarılı oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
PISA mathematical literacy assessment and evaluation framework covers mathematical content areas according to quantity, uncertainty and data, change and relations, space and shape; evaluates mathematical processes according to the processes of formulating, employing and interpreting. The purpose of this research is to examine the answers given by the seventh grade students to the questions prepared to determine the mathematical literacy and to reveal the mathematical literacy skills of the students according to the PISA mathematical literacy framework. A case study, one of the qualitative research methods, was used in the research. The participants of the research are 25 middle school 7th grade students studying at a public school in Giresun in the 2022-2023 academic year. The“Mathematical Literacy Test”prepared by the researcher using PISA sample questions was used as a data collection tool. The data obtained as a result of the analysis were evaluated in accordance with the scoring of the PISA questions and analyzed in accordance with the descriptive analysis. As a result of the analysis, it was concluded that the content area in which the 7th grade students were most successful was the uncertainty and data area, and the mathematical process with the highest performance was the formulation process. It was determined that the students were successful in the basic mathematical skills of representation, reasoning and showing proof while solving mathematical literacy questions.