Oyun temelli öğrenmenin 5. sınıf öğrencilerinin Güneş, Dünya ve Ay ünitesine yönelik kavramsal anlamalarına etkisi ve etkinlikler ile ilgili öğrenci görüşleri
The effect of game-based learning on 5th grade students' conceptual understanding of the Sun, Earth and Moon unit and student opinions about the activities
  1. Tez No: 816044
  2. Yazar: MERVE TÜNCAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 5. sınıf“Güneş, Dünya ve Ay (GDA)”ünitesine yönelik geliştirilen oyun temelli öğrenme (OTÖ) etkinliklerinin öğrencilerin kavramsal anlamalarına etkisini ve OTÖ etkinlikleri ile işlenen derse yönelik görüşlerini belirlemektir. Araştırma nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yönteme göre yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 eğitim öğretim yılı Denizli ili Sarayköy ilçesi bir köy ortaokulunda öğrenim gören 15 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin kavramsal anlamalarını belirlemek amacıyla iki aşamalı GDA Kavram Testi (GDAKT), çizim tekniği ve öğretim müdahalesi ile ilgili öğrencilerin görüşlerini belirlemek amacıyla görüşme formu kullanılmıştır. İki aşamalı GDAKT ve çizim tekniği çalışma grubuna ön ve son test olarak, görüşme formu son test olarak uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde Wilcoxon İşaretli-Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırmada iki aşamalı GDAKT'in çünkü ile başlayan ikinci kısmından ve çizim tekniğinden elde edilen veriler betimsel olarak ve görüşme formundan elde edilen veriler içeriksel olarak analiz edilmiştir. İki aşamalı GDAKT'ten elde edilen verilerin analizleri sonucunda son test lehine anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. İki aşamalı GDAKT'nin ikinci açık uçlu aşamasından ve cizim tekniğinden elde edilen bulgulara göre öğrencilerin GDA ünitesindeki kavramlarla ilgili kavram yanılgılarının büyük oranda giderildiği tespit edilmiştir. Araştırmada OTÖ etkinliklerinin öğrencilerin GDA ünitesindeki kavramlarla ilgili kavramsal anlamalarına olumlu yönde etki ettiği tespit edilmiştir. Görüşme formundan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin genel olarak OTÖ etkinlikleri ile ilgili olumlu görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir. Öğrenciler 'Öğrenmeye etki', 'Öğretim sürecindeki beğenilen yönler', 'Öğretim sürecinde beğenilmeyen yönler' ve 'Öğretim süreci ile ilgili öneriler' temalarında görüş belirtmişlerdir. Örneğin 'Öğrenmeye etki' temasında; 'eğlenerek öğrenmeyi sağlama', 'aktif olarak öğrenmeyi sağlama', 'kalıcı öğrenmeyi sağlama', 'kolay öğrenmeyi sağlama' kodlarında dersle ilgili görüşlerini bildirmişlerdir. Araştırmada geliştirilen veri toplama araçları ve OTÖ etkinlikleri araştırmacılar ve öğretmenler tarafından kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of game-based learning (GBL) activities developed for the 5th grade“Sun, Earth and Moon (SEM)”unit on students' conceptual understanding and their opinions about the lesson taught with GBL activities. The research was conducted according to the mixed method in which quantitative and qualitative methods were used together. The study group of the research consists of 15 students studying in a village middle school in Sarayköy district of Denizli province in the 2022-2023 academic year. The two-tier SEM Concept Test (SEMCT) was used as a data collection tool to determine students' conceptual understanding, and an interview form was used to determine students' opinions about the drawing technique and the teaching intervention. The two-tier SEMCT and drawing technique were applied to the experimental group as pre and post-tests, and the interview form was applied as a post-test. Wilcoxon Signed-Ranks test was used to analyze the quantitative data. In the study, the data obtained from the second part of the two-tier SEMCT, which started with because, and the drawing technique were analyzed descriptively and the data obtained from the interview form were analyzed contextually. As a result of the analysis of the data obtained from the two-tier SEMCT, a significant difference was found in favor of the post-test. According to the findings obtained from the second open-ended stage of the two-tier SEMCT and the drawing technique, it was determined that students' misconceptions about the concepts in the SEM unit were largely eliminated. In the study, it was determined that GBL activities had a positive effect on students' conceptual understanding of the concepts in the SEM unit. According to the findings obtained from the interview form, it was determined that the students generally had positive opinions about GBL activities. Students expressed their opinions in the themes of 'Impact on learning', 'Liked aspects in the teaching process', 'Disliked aspects in the teaching process' and 'Suggestions about the teaching process'. For example, in the theme of 'Impact on learning'; they reported their opinions about the course in the codes of 'providing fun learning', 'providing active learning', 'providing permanent learning', 'providing easy learning'. The data collection tools and GBL activities developed in the study can be used by researchers and teachers.