Effects of PRE-hospital management of diarrheal dehydration by a first responder on infant mortality
İshalli dehidrasyonun hastane öncesi yönetiminin ilk müdahale eden kişi tarafından bebek ölümleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 816050
  2. Yazar: MARRIAM WASEEM MALIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ARIK TAŞYIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüze kadar beş yaş altındaki çocuklarda dehidratasyon önemli ölüm nedenlerinden biri olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dehidratayon her yıl yaklaşık 525.000 çocuğun hayatına mal oluyor. Gelişmekte olan bir ülke olan Pakistan, dünya çapında dördüncü en yüksek çocuk ölüm oranına sahip ülkedir. Bu tez çalışması, İslamabad'ın kırsal bölgelerinde yapılan bir olgu kontrol çalışmasıdır. Araştırma toplumu, dehidrasyon sonucu ölüm ile sonuçlanan ya da uzun süreli hospitalizasyonu yapılan 100 olgu ve yine ishali olan ama hafif geçiren 100 kontrol grubundan oluşmaktadır. Araştırmanın verisi, Şubat 2021 ile Şubat 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Rehidrasyon tedavisinin önemini ve bebek ölümlerindeki rolünü belirlemek için kapsamlı bir anket hazırlanıp, katılımcıların birincil bakıcılarına uygulanmıştır. Bulgularda, evde oral rehidrasyon uygulanması ve hastalığın seyri arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır ve bu bebeklerin %92'sinde iyileşme görülmüştür (p değeri < 0.05). Dehidrasyonun en şiddetli belirtileri, konvülsiyon, çökük fontanel ya da önemli belirtilerin kombinasyonu varlığında görülmüştür. Buna karşılık yaş, cinsiyet, bakıcının bebekle ilişkisi, yaşanılan bölge ve aile tipi gibi demografik özellikler ile hastalığın seyri arasında ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak, bu araştırmanın bulguları, 5 yaş altı çocuklar için oral rehidrasyon tedavisinin kullanımını teşvik etmek ve bununla ilgili farkındalığı artırmak için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Dehydration has been one of the major causes of death in children under the age of five till date. According to the World Health Organization, dehydration takes the lives of approximately 525,000 children each year. Pakistan, a developing country, has the fourth highest child mortality rate worldwide. This thesis is a case-control study conducted in rural areas of Islamabad. The research population consists of 100 patients who died as a result of dehydration or who were hospitalized in a critical condition, and 100 control groups who also had less episodes of diarrhea. The data of the study were collected between February 2021 and February 2022. To determine the importance of rehydration therapy and its role in infant mortality, a comprehensive questionnaire was prepared and administered to the participants' primary caregivers. In the findings, a significant relationship was found between the administration of oral rehydration at home and the course of the disease, and improvement was observed in 92% of these infants (p value < 0.05). The most severe manifestations of dehydration were seen in the presence of convulsions, sunken fontanel, or a combination of significant symptoms. On the other hand, no relationship was found between demographic characteristics such as age, gender, caregiver's relationship with the baby, the region of residence and family type, and the course of the disease. In conclusion, the findings of this study are important to promote the use of oral rehydration therapy for children under 5 years of age and raise awareness about it.