18-65 yaş arasındaki çalışan yetişkin bireylerde bel ağrısının değerlendirilmesi
The evaluation of low back pain in working adults between the ages of 18-65 years
  1. Tez No: 816096
  2. Yazar: AYŞE TUBA AFŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 18-65 yaş arasındaki çalışan yetişkin bireylerde bel ağrısını değerlendirmekti. Gereç ve Yöntem: Çalışma, dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 100 kişi ile gerçekleştirildi. Çalışmaya katılan bireylerin bel ağrısı, fiziksel aktivite düzeyleri, bel ağrısına bağlı özür düzeyleri, yaşam kaliteleri ve mesleki oturma süresi ve fiziksel aktivite düzeyleri değerlendirildi. Frekans verileri; n ve % değerleri ile sayısal veriler; ortalama ve standart sapma değerleri ile verildi. Ölçümler arasındaki ilişkiye Spearman korelasyon katsayısı ile bakıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 34,94±8,15 yıldı. Katılımcıların 55'i (%55) kadın, 45'i (%45) erkekti. Çalışmaya katılan kişilerin %47'sinde bel ağrısı rapor edildi. Mesleki Oturma ve Fiziksel Aktivite Ölçeği'nin alt maddelerinden olan haftalık (r= -0,206, p0,05 ) ve günlük mesleki oturma (r=0,075, p>0,05) süresi ve fiziksel aktivite (r=-0,167, p>0,05) arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Sonuç: Bulgularımız değerlendirildiğinde iş yerindeki oturma süresi ile haftalık fiziksel aktivite süresi ilişkili bulunmuştur. İş yerinde geçen sürenin fiziksel aktiviteyi destekleyecek şekilde doğru yönetilmesi günlük hayatta daha aktif olmaya imkan sağlayacaktır ve dolaylı olarak bel ağrısı gelişimini engelleyecektir. Bel ağrısını azaltmak ve sonuçlarını en aza indirmek için proflaktik önlemler gereklidir. Bel ağrısı ve fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişkiyi daha net ortaya koyabilmek için konuyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate low back pain in working individuals aged 18-65 years. Patients and Methods: The study was conducted with 100 people in Kütahya who met the inclusion and exclusion criteria and agreed to participate in the study. Low back pain, physical activity levels, disability levels due to low back pain, quality of life and occupational sitting and physical activity levels of the individuals participating in the study were evaluated. Frequency data were given as n and % values and numerical data as mean and standard deviation values. The relationship between the measurements was analyzed by Spearman correlation coefficient. Statistical significance level was accepted as 0,05. Results: The mean age of the study participants was 34.94±8.15 years. Of the participants, 55 (55%) were female and 45 (45%) were male. Low back pain was reported in 47% of the study participants. A negative correlation was found between the weekly (r= -0.206, p0.05) and daily occupational sitting (r=0.075, p>0.05) time and physical activity (r=-0.167, p>0,05). Conclusion: When our findings were evaluated, it was found that the duration of sitting at the workplace and the duration of weekly physical activity were related. Proper management of the time spent at work to support physical activity will allow to be more active in daily life and indirectly prevent the development of low back pain. Prophylactic measures are necessary to reduce low back pain and minimize its consequences. More studies on the subject are needed to reveal the relationship between low back pain and physical activity level more clearly