Ofis çalışanlarının beck depresyon ölçeği ile belirlenen depresyon düzeylerinin ve vücut yağ oranlarının serum d vitamini ile ilişkisi
The relationship between serum vitamin d and body fat ratio with depression levels determined by beck depression index in office workers
  1. Tez No: 788774
  2. Yazar: BURCU İLAYDA ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. INDRANI KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Mart 2021 - Nisan 2021 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmaya özel bir şirkette çalışan 18-50 yaş arası 102 yetişkin ofis çalışanı (41 kadın ve 61 erkek) gönüllü olarak katılmıştır. Bireyler üzerinde“Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)”kullanılarak depresyon düzeyleri belirlendi. Bu çalışma kapsamında katılımcıların depresyon düzeyleri ile serum D vitamini ve vücut yağ oranı arasındaki ilişki araştırıldı. Bireylerin sosyo-demografik özelliklerini ve beslenme alışkanlıklarını içeren anket ve BDÖ uygulandı. Ayrıca katılımcıların günlük enerji ve besin alımlarını değerlendirmek için antropometrik verileri (boy, kilo, bel ve kalça ölçümleri) ve“24 Saatlik Besin Tüketimi”kayıtları alınmıştır. Bireylerin serum D vitamini düzeyleri, katılımcılardan izin alınarak kurum doktorunun tuttuğu verilerden elde edildi. Katılımcılar üç gruba; serum D vitamini düzeyi 0-20 ng/ml (eksik), 20-30 ng/ml (yetersiz) ve 30-50 ng/ml (optimum) ayrıldı. Elde edilen verilere göre, katılımcıların %71,5'i eksik, %21,6'sı yetersiz ve %6,9'u optimum serum D vitamini düzeyine sahipti, ortalama değer 18.46 9.52 ng/ml idi. Erkeklerin [16.8 (10.7-65.5)] serum D vitamini ortanca skorları, kadınlara [13.1 (8.4-55.5)] göre anlamlı derecede yüksekti (p0.05) ve serum D vitamini düzeylerine etkisi önemsiz (F=0.012; p>0.05) bulundu. Bu bulgular ışığında ofis çalışanlarının çoğunda serum D vitamini eksikliği veya yetersizliği olduğu belirlendi. Bu alandaki çoğu çalışma ile uyumlu olarak, bu çalışmada da kadınlar erkeklere kıyasla daha düşük serum D vitamini seviyelerine sahipti. Serum D vitamini düzeyleri ile BDÖ skorları arasında ilişki bulunamadı. Vücut yağ kütlesi ile serum D vitamini düzeyleri arasında ters bir ilişki olduğunu düşündüren bazı bulguların aksine; bu çalışmada, ikisi arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Bu konuda kesin bir sonuca varmak için diğer gruplarla daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Depression levels were determined using Beck Depression Index (BDI) on 102 adult office workers, (41 female and 61 male), aged between 18-50 years, employed by a private company who voluntarily participated in this study executed between March 2021 and April 2021. Relationship between depression levels and serum vitamin D and body fat ratio of participants were investigated within the scope of this study. A questionnaire including sociodemographic characteristics and nutritional habits of the individuals and the 'Beck Depression Scale' were applied. In addition, anthropometric data (height, weight, waist and hip measurements) and the“24-Hour Food Consumption”records were taken in order to evaluate the daily energy and nutrient intake of the participants. Serum D vitamin levels of individuals were obtained from the database maintained by the institution doctor, with prior approval of the participants. Participants were categorized into three groups; serum vitamin D level 0-20 ng/ml (deficient), 20-30 ng/ml (insufficient) and 30-50 ng/ml (optimum). As per the database, 71.5% of participants were deficient, 21.6% were insufficient and 6.9% had optimum serum vitamin D levels, mean value being 18.46 9.52 ng /ml. Serum vitamin D median scores of males [16.8 (10.7-65.5)] were significantly higher as compared to females [13.1 (8.4-55.5)] (p0.05) and serum vitamin D levels (F=1.840; p>0.05). In the light of these findings, it was determined that most office workers had serum vitamin D deficiency or insufficiency. Females had lower serum vitamin D levels as compared to males in congruence to most studies in this area. No relationship was found between serum vitamin D levels and BDI scores. In contrast to some findings, suggesting an inverse relationship between body fat mass and serum vitamin D concentrations; In this study, no significant relationship was found between the two. Further comprehensive studies with other groups are required to draw a precise conclusion on this subject.