Tracking disease guidelines with mobile application
Hastalık guideline'larının mobil uygulama ile takibi
  1. Tez No: 816120
  2. Yazar: LEVENT YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TÜRKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sağlık Eğitimi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hızla gelişen teknoloji, günümüzde tıp alanına da önemli oranda katkılar sağlamaktadır. Mobil cihazların kullanımı günden güne artmaktadır. Mobil cihazlar için geliştirilen tıp kategorisindeki yazılımlar bu alandaki bilgiye erişim konusunda kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede hastalık algoritmalarına mobil uygulama aracılığı ile erişebilmek teşhis koymayı ve bilgileri güncel tutmayı kolaylaştırmıştır. Bu çalışma kapsamında, hastalık algoritmaları için bir Android mobil uygulama geliştirilmiştir. Çalışma doktorlar ve tıp öğrencileri hedef alınarak hazırlanmıştır. Doktorlar tarafından hastalık semptomlarının mobil uygulama aracılığı ile dinamik olarak girişinin yapılması sağlanmaktadır. Uygulama içerisinde oluşturulan hastalık algoritmaları ile doktorların hastalıkları tespit etmesine yardımcı olunması ve TUS sınavına hazırlanacak kişilerin hastalıkların semptomları hakkında bilgi edinmesine, bilgilerini güncel tutmasına fayda sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapidly advancing technology has also made significant contributions to the field of medicine. The use of mobile devices is increasing day by day. Medical software developed for mobile devices facilitates access to information in this field. This has made it easier to access disease algorithms and to diagnose and keep information up to date via mobile applications. In this study, an Android mobile application was developed for disease algorithms. The study was prepared targeting doctors and medical students. It is ensured that doctors enter the symptoms of the disease dynamically through the mobile application. It is aimed to help doctors identify diseases with the disease algorithms created in the application, and to provide information about the symptoms of diseases for those who will prepare for the TUS exam and to keep their information up to date.