Neolitik devrim ve toplum yaşamı üzerindeki etkileri
The neolitic revolution and its reflections on society
  1. Tez No: 816138
  2. Yazar: ADİLE BAKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnsanoğlu yeryüzünde yaşamaya başladığı ilk andan itibaren doğa ile sürekli bir hakimiyet ve güç mücadelesi içinde olmuştur. Bu mücadelede bazen doğa insana bazen de insan doğaya hükmediyordu. Tarihin en erken devirlerinde doğanın insan üzerinde belirgin bir etkisi bulunmaktadır. Bu dönemde insanoğlu doğaya müdahale etmemiş ve var olan sistem içerisinde kendi varlığını sürdürmeye çalışmıştır. İlk defa MÖ 10000 yıllarında Bereketli Hilal bölgesinde ortaya çıkan Neolitik Devrim sayesinde insanoğlu bu sistemi yok ederek doğa üzerinde bariz bir etki yaratmayı başarmıştır. İnsanlık tarihinde bir dizi geri dönüşü olmayan olayları başlatan bu devrim sayesinde insanoğlu, ilk kez doğaya fiziksel bir müdahalede bulunmuş ve tüketici bir toplum yapısından üretici bir toplum yapısına geçiş yapmıştır. Elbette bu durum sadece insan beslenmesini etkilemekle kalmamış, sonuçlarıyla da günümüz uygarlığın temellerinin atılmasında da etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Mankind has been in a constant struggle for dominance and power with nature since the first moment he started to live on earth. In this struggle, sometimes nature dominated man and sometimes man dominated nature. In the early periods of history, nature had a distinct effect on human beings. In this period, human beings did not interfere with nature and tried to maintain their existence within the existing system. For the first time BC. Thanks to the Neolithic Revolution that emerged in the Fertile Crescent region around 10000 BC, mankind managed to create an impact on nature by destroying this system. Thanks to this revolution, which started a series of irreversible events in the history of humanity, humankind made a physical intervention to nature for the first time and transitioned from a consumer society structure to a productive society structure. Of course, this situation has not only affected human nutrition, but also has been effective in laying the foundations of today's civilization with its results.