Donepezil hidroklorür yüklü PLGA bazlı nanosistemlerin hazırlanması, karakterizasyonu ve anti-alzheımer etkinliklerinin belirlenmesi
Preparation, characterization and determination of anti-alzheimer effects of donepezil hydrochloride loaded PLGA based nanosystem
- Tez No: 816147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Alzheimer hastalığı; beyin hücrelerinin zamanla ölümü sebebiyle hafıza kaybı, bunama (demans) ve bilişsel fonksiyonların azalmasıyla gelişen tıbbi durumdur. Kan Beyin bariyeri Alzheimer tedavisindeki en önemli engellerden birini oluşturmaktadır. Donepezil, Alzheimer hastalığı tedavisinde şimdiye kadar FDA (Food and Drug Administratition) tarafından onaylanmış dört adet kolinesteraz inhibitörleri arasında yer almaktadır. Bu tez çalışmasında donepezil HCl, santral sinir sistemi asetilkolinesterazlarına yüksek oranda seçiciliğinin olması ve yan etkisinin az olması sebebiyle Alzheimer tedavisindeki nanopartikül yaklaşımımız için uygun ajan olarak seçilmiştir. Donepezil HCl yüklü PLGA nanopartikülleri çözücü buharlaştırma tekniği ile hazırlanmıştır. Nanopartikül hazırlanması için birden fazla metot denenmiş ve bu metotların nanopartikülleri hazırlamadaki etkinlikleri gözlemlenmiştir. Uygun olarak I-DNP formülasyonu seçilmiş olup partikül boyutunu etkileyen parametreler incelenmiştir. DSC, FT-IR ve 1H-NMR analizleri ile enkapsülasyon kanıtlanmıştır. Sonuç olarak in vivo CAM deneyleri ile I-DNP kodlu formülasyonun anjiyogenezi zayıflattığını (azalttığı/inhibe ettiği) belirlenmiş ve hazırlanan nanopartikül sistemin kolinerjik sistemin uyarılmasıyla yeni bir anti-anjiyojenik tedavi olabileceği kararına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease; It is a medical condition that develops with memory loss, dementia (dementia) and decreased cognitive functions due to the death of brain cells over time. The blood-brain barrier is one of the most important obstacles in Alzheimer's treatment. Donepezil is among the four cholinesterase inhibitors approved by the FDA (Food and Drug Administration) in the treatment of Alzheimer's disease so far. In this thesis study, donepezil HCl was chosen as a suitable agent for our nanoparticle approach in Alzheimer's treatment due to its high selectivity to central nervous system acetylcholinesterases and low side effects. Donepezil HCl loaded PLGA nanoparticles were prepared by solvent evaporation technique. More than one method has been tried for nanoparticle preparation and the effectiveness of these methods in preparing nanoparticles has been observed. Appropriately, the I-DNP formulation was selected and the parameters affecting the particle size were examined. Encapsulation has been proven by DSC, FT-IR and 1H-NMR analyses. As a result, it was determined by in vivo CAM experiments that the I-DNP coded formulation weakens (reduces/inhibits) angiogenesis, and it was decided that the prepared nanoparticle system could be a new anti-angiogenic treatment by stimulating the cholinergic system.