Xu030 endeksinde yer alan hisselerin periyodik getirileri ile teknik analiz göstegeleri arasında karşılaştırma, geleneksel macd değerleri ile kodlanmış parametreleri arasında getiri karşılaştırması
  1. Tez No: 816146
  2. Yazar: SELMAN İZMİRLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı; finansal piyasalarda borsa (pay) senetlerinde yatırım yapmak isteyen bireysel veya kurumsal yatırımcıların yatırım kararları alırken kullandıkları teknik analiz indikatörlerinin XU030 endeksinde yer alan hisse senetleri üzerinde etkilerini incelemek olmuştur. Bu amaç doğrultusunda XU030 endeksinde yer alan hisselerin 2021, 2022 ve 2023 yılının ilk 4 ayındaki getirileri incelenmiştir. Hisselerin getirileri karşısında teknik analizde kullanılan teknik göstergelerden hareketli ortalamanın bir alt dalı olan Üssel hareketli ortalama ve Hareketli ortalamaların mesafesi olarak kullanılan iki adet gösterge kullanılmıştır. Hisselerin periyodik getirileri karşısında göstergelerin hangi parametreleri ile kombinasyon oluşturulduğunda en iyi getirileri elde ettikleri tespit edilmiştir. Hisselerin periyodik zaman parametrelerinde 30, 60, 120, 180 ve 240 dakikalık periyotları filtrelenmiştir. Hareketli ortalama teknik göstergesinde 50, 100 ve 200 parametreleri kullanılmıştır. MACD indikatöründe 9, 12 ve 26 parametreleri kullanılmıştır. Çalışmanın diğer bölümünde ise geleneksel teknik göstergelerin parametreleri üzerinde kombinasyon güncellemesi gerçekleştirerek daha iyi getiriler elde edilebilir mi olmuştur. Bu kapsam da elde edilen sonuçlar incelendiğinde MACD göstergesinde 34, 144 ve 9 parametreleri kullanarak geleneksel MACD değerlerinden daha iyi getiriler elde edildiği görülmüştür. Bu çerçevede finansal piyasalarda yatırım kararı verecek yatırımcıların, uygulama sonuçlarını değerlendirerek daha yüksek getirili yatırım fırsatları yakalayabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of technical analysis indicators used by individual or institutional investors who want to invest in stocks in financial markets while making investment decisions on the stocks in the XU030 index. For this purpose, the returns of the stocks in the XU030 index in the first 4 months of 2021, 2022, and 2023 were analyzed. Against the returns of the stocks, two technical indicators used in technical analysis, exponential moving average, which is a sub-branch of the moving average, and two indicators used as the distance of moving averages, were used. It has been determined with which parameters of the indicators, combined with the periodic returns of the stocks, the best returns are obtained. In the periodic time parameters of the stocks, periods of 30, 60, 120, 180, and 240 minutes were filtered. The moving average technical indicator used 50, 100, and 200 parameters. In the MACD indicator, parameters 9, 12, and 26 were used. In the other part of the study, it was asked whether better returns can be obtained by performing combination updates on the parameters of traditional technical indicators. When the results obtained in this context are analyzed, it is seen that better returns are obtained than traditional MACD values by using 34, 144, and 9 parameters in the MACD indicator. In this framework, investors who will make investment decisions in financial markets can seize investment opportunities with higher returns by evaluating the application results.