Hipertiroid tedavisinde kullanılan I-131 radyoizotopunun aktivitesine göre komşu organların aldığı dozun monte carlo yöntemi ile belirlenmesi
Determınation of the dosage due to neigboring organs according to the activity of I-131 radioisotopes used in hypertroid treatment by monte carlo method
  1. Tez No: 816179
  2. Yazar: VEDAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI SARPÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Hayatta iyonize edici olsun olmasın radyasyona maruz kalmanın birçok yolu vardır. İyonize olmayan radyasyonun bir zararı olmamakla beraber, özellikle tedavi veya teşhis amacıyla tıbbi uygulamalar, şiddetli maruziyetin en önemli sebebidir. Tıbbi uygulamalarda teşhis amaçlı Bilgisayarlı Tomografi taramaları ilk sırada yer alırken hem teşhis hem de tedavi amaçlı nükleer tıp ikinci sırada yer almaktadır. Tabii ki, iyonize edici radyasyona maruz kalan doku ve dolayısıyla organlar tarafından emilen doz, arttıkça sağlığa yönelik riskler de doğru orantılı olarak artmaktadır. Nükleer tıpta teşhis ve/veya tedavi amaçlı vücuda yerleştirilen radyoizotoplar nedeniyle sadece tümörün bulunduğu organ ve dokulara değil, çevredeki diğer organ ve dokular da az miktarda olsa da doz absorbe eder. Bu tez çalışmasında yeni doğmuş, 1, 5, 10 ve 15 yaşlarındaki erkek fantomların tiroid hastalığı veya tiroid kanseri sebebiyle tedavi amacıyla tiroid bezine yerleştirilen iyot radyoizotopu (I-131)'nun farklı aktivitelerine göre büyüme olaylarında en etkili olduğu düşünülen tiroid bezi, timüs ve lenf bezlerinin aldığı dozlardaki değişim Monte Carlo-tabanlı NCINM kodu ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many ways to be exposed to radiation in life, whether it is ionizing or not. Although non-ionizing radiation is not harmful; medical applications, especially for therapeutic or diagnostic purposes, are the most important cause of severe exposure for ionizing radiation. For exposed to ionizing radiation in medical applications, diagnostic Computed Tomography scans are in the first place, while nuclear medicine used for both diagnosis and treatment is in the second place. Consequently, as the dose absorbed by the tissues exposed to ionizing radiation and therefore the organs increases, the risks to health also increase in direct proportion. In nuclear medicine, due to the radioisotopes placed in the body for diagnostic and/or therapeutic purposes, not only the organs and tissues where the tumor is located, but also other neighborhood organs and tissues absorb the dose, albeit in various amounts. In this thesis, the Monte Carlo-based NCINM code were used for evaluation of changings in the doses. For this purpose, the iodine radioisotope (I-131) was placed to thyroid gland in male phantoms aged newborn, 1, 5, 10 and 15 years in simulation. The activities of the I-131 are selected as to use it in treatment of thyroid disease and thyroid cancer. The neighborhood organs were determined as thyroid, thymus and lymph nodes which are the most effective in growth of babies.