Enneagram personality types, and players' in-game choices: A case study on Detroit Become Human
Enneagram kişilik tipleri ve oyuncuların oyun içi seçimleri : Detroit Become Human üzerine olay çalışması
- Tez No: 816196
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, Science and Technology, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, video oyunu oyuncularının oyun içerisindeki seçimlerinin, enneagram kişilik tipleri ile olan olası ilişkisini ele almaktadır. Bu amaçla, kişilik , enneagram kişilik tipleri ,oyunlar , seçimler ve karar verme gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Ayrıca, hikaye anlatımı yoğun olarak bilinen Detroit Become Human video oyunu incelenmek ve araştırmada kullanılmak üzere seçilmiştir. Oyun oynama oturumları sırasında gözlemlenmek amacıyla 14 katılımcı araştırmada yer almıştır ve sonrasında yarı-yapılandırılmış mülakat soruları sorulmuştur. Buna göre, bu tez, oyuncuların oyun içi seçimleri ve karar verme süreçleri hakkında bilgi verirken enneagram tipleri ve seçimler arasındaki ilişkiyi incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with video game players' in-game choices and the possible relation with their enneagram personality types. For this purpose, keywords, such as personality, enneagram personality types, games, choices and decision-making are defined. In addition, Detroit Become Human which is known to be a narrative-driven game is chosen to be analyzed and used. 14 participants took part in the study to be observed during gameplay sessions and are asked semi-structured interview questions about their choices.Accordingly, this paper provides insight for players' in-game choices and their decision-making process while the relation between their enneagram personality type and the choices is investigated.