İcra ve iflâs hukukunda elektronik satış
Electronic sales in enforcement and bankruptcy law
  1. Tez No: 906519
  2. Yazar: ÖZGE DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
24.11.2021 tarih ve 7343 sayılı Kanun değişikliği ile 2004 sayılı İcra ve İflâs Kanunu'na eklenen 111/b maddesi ile açık artırma yoluyla gerçekleşecek satışlarda, fiziki ortamda teklif verme usulü kaldırılmış, artırmanın tümüyle UYAP'a entegre elektronik satış portalı üzerinden elektronik ortamda yapılması usulü getirilmiştir. Elektronik satış portalında gerçekleşecek elektronik satışa ilişkin usul ve esaslar, 08.03.2022 tarih ve 31772 sayılı ''İcra ve İflâs Kanunu Uyarınca Elektronik Ortamda Yapılacak Satışların Usulü Hakkında Yönetmelik'' ile belirlenmiştir. Elektronik satış, UYAP'a entegre elektronik satış portalı üzerinden İcra ve İflâs Kanunu hükümleri çerçevesinde açık artırma suretiyle yapılan satışlardır. E-Satış Yönetmeliği'nin yürürlüğe girmesini takiben hangi il ve ilçelerde elektronik satışın ne zaman uygulanacağı Adalet Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde duyurulmaya başlanmıştır, ülke genelinde ise 02.01.2023 tarihi itibarıyla ilanı yapılacak tüm açık artırmaların elektronik satış portalı üzerinden yapılmasına başlanmıştır. Açık artırmanın tamamen elektronik ortamda yapılmaya başlanması günümüz teknolojik gelişmelerinin bir gereğidir. Bu sayede açık artırmalara daha fazla kişinin zaman ve mekândan bağımsız bir şekilde katılımı ve teklif vermesi sağlanmıştır. Ayrıca fiziki ortamda pey verme usulünden kaynaklı yaşanan sorunlar çözüme kavuşmuştur. Fiziki ortamda teklif verilmesinden kaynaklı ihalenin feshine neden olabilecek usulsüzlüklerinde önüne geçilmiştir. Çalışmamızın konusunu, İcra ve İflâs Kanunu ve E- Satış Yönetmeliği ile belirlenen usullere uygun şekilde elektronik ortamda açık artırma yoluyla satışa hazırlık işlemlerinin yapılması, elektronik ortamda teklif verilmesi, artırmanın yapılması, ihaleye konu taşınır veya taşınmazın artırma sonucunda ihale edilmesi ve ihalenin hukuki sonuçları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the addition of the article 111/b of the Bankruptcy and Enforcement Law No. 2004 within the scope of the amendment of the Law No. 7343 dated 24.11.2021, the physical bidding procedure in sales to be held through auction has been abolished, and a new auction procedure which provides an electronic environment let the auction to be carried out through an electronic sales portal that is fully integrated to UYAP has been introduced. The procedures and principles regarding electronic sales to be carried out on the electronic sales portal are determined by the“The Regulation on the Procedure of Electronic Sales Pursuant to the Execution and Bankruptcy Law”(E-Sales Regulation) dated 08.03.2022 and numbered 31772. An electronic sale is a sale that is made through the electronic sales portal integrated into UYAP and made by action within the framework of the provisions of the Bankruptcy and Enforcement Law. Following the entry into force of the E-Sales Regulation, it has started to be announced on the official website of the Ministry of Justice in which provinces and districts electronic sales will be implemented and when. Also, all auctions to be announced throughout the country as of 02.01.2023 have started to be held through the electronic sales portal. Helding of the actions entirely electronically is a requirement of today's technological developments. In this way, more people were able to participate and bid in auctions regardless of time and place. In addition, the problems arising from the giving method in the physical environment have been resolved. Irregularities that may result in the termination of the tender due to bidding in a physical environment have been prevented. The subject of our study is the preparation of sales through auction in electronic environment in accordance with the procedures determined by the Execution and Bankruptcy Law and the E-Sales Regulation, bidding in electronic environment, making the auction, tendering the movable or immovable subject to tender as a result of the auction and the legal consequences of the tender has been discussed.