İcra hukukunda taşınmazların paraya çevrilmesi
Encashment of seized properties
- Tez No: 870101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS TAŞPOLAT TUĞSAVUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
İcra ve İflas Kanunu'nda mahcuz taşınmazların satışı açık artırma suretiyle gerçekleştirilmektedir. 7343 sayılı Kanun öncesi dönemde artırmaya elektronik ortamda teklif verme suretiyle başlanıp fiziki ortamda devam edilen hibrit bir sistem benimsenmekteydi. 7343 sayılı Kanun ile birlikte, teknolojik gelişmelere uyum sağlamayı hedefleyen kanun koyucu, ilgili kanun düzenlemesi ile birlikte açık artırmanın tamamıyla elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yönünde düzenlemelerde bulunmuştur. Çalışmamızda da elektronik ortamda satış, satış işlemeden artırmanın sonuçlanmasına kadar gerçekleştirilen tüm prosedürleri kapsayacak şekilde ele alınacaktır. İlk kez 7343 sayılı Kanun ile hukuk sistemimize giren rızai satış prosedürü de bir diğer inceleme konumuz olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the Enforcement and Bankruptcy Law, the sale of encumbered real estate is carried out through public auctions. Before Law No. 7343, a hybrid system was in place, starting with electronic bids and transitioning to physical auctions. With Law No. 7343, the legislator aimed to adapt to technological advancements, mandating that the entire auction process be conducted electronically. This study comprehensively covers the electronic sale process, including all procedures from sale initiation to auction conclusion. The authorization for debtors to sell, introduced by Law No. 7343, is also a subject of examination in this context.