Naime Erkovan'ın hikâyeleri üzerine tematik bir inceleme
A thematic examination on Naime Erkovan's stories
- Tez No: 816227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPAY GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Naime Erkovan, 2000 sonrası fantastik kurgularla hikâyelerini kaleme alan kadın bir yazar olarak karşımıza çıkmaktadır. Eserlerinde dil ve anlatım olarak her ne kadar yalın bir üslup kullansa da doğu ve batı medeniyetine ait birçok imgesel ve kavramsal olgular üzerine olay geçişlerini inşa ettiği görülmektedir. Bu yönüyle de okuyucunun belli bir entelektüel birikimle ancak hikâyelerin olay örgülerine daha iyi hâkim olabildiğini ifade etmek doğru bir değerlendirmedir. Hikâyelerinde bir çocuk tahayyülünün baskın olarak anlatıcı kişiyi etkilemektedir. Olay örgülerinde zaman geçirgenlikleri oldukça hızlıdır. Kimi zaman modern yaşam işleyişleri içinde kahramanlar ve olay örgüleri ele alınırken bir anda çok eski dönemlerde yaşanan mitolojik unsurlarla olaylar girift hale gelmektedir. Şahıs kadrosu olarak I. veya III. tekil şahıs anlatıcı etrafında şekillenen kahramanlar yer almaktadır. Bunların dışında mitolojik, efsanevi, folklorik ve sembolik karakter tipolojileri görülmektedir. Tematik olarak ise bakıldığında eserlerde doğu medeniyetinin temel argümanlarıyla yeniden yorumlanmaya çalışılan batılı olay ve olguların, gurbetin, fantastik unsurların, çocukluğun ve yalnızlığın baskınlığı dikkat çekmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında bu çalışmanın ilk bölümünde Naime Erkovan'ın hayatı, edebi şahsiyeti ve eserleri hakkında detaylı incelemeler yapılmıştır. İlerleyen bölümlerde ise hikâyeler tematik tasnifleme yoluyla incelenmiş ve konuyu destekleyecek birebir deşifreler aktarılmıştır. Konunun genel olarak toparlanıp, değerlendirmelerin yapıldığı sonuç bölümüne ek olarak yazar ile yapılan bir mülakata yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Naime Erkovan is a woman writer who writes her stories with fantastic fictions after 2000. Although he uses a simple style as language and expression in his works, it is seen that he builds event transitions on many imaginary and conceptual phenomena belonging to eastern and western civilizations. In this respect, it is a correct assessment to state that the reader can only have a better command of the plots of the stories with a certain intellectual background. In his stories, the imagination of a child predominantly affects the narrator. Time passes are quite fast in plots. Sometimes, while the heroes and plots are handled in the modern life processes, the mythological elements and events that lived in very old times suddenly become intricate. I. or III. There are heroes shaped around a singular person narrator. Apart from these, mythological, legendary, folkloric and symbolic character typologies are seen. Thematically, it is noteworthy that the western events and phenomena, which are tried to be reinterpreted with the main arguments of the eastern civilization, the dominance of expatriateness, fantastic elements, childhood and loneliness in the works. In the light of all this information, in the first part of this study, detailed analyzes were made about the life, literary personality and works of Naime Erkovan. In the following sections, the stories were examined through thematic classification and one-to-one decipherings to support the subject were given. An interview with the author is included in addition to the conclusion section, where the subject is summarized in general and the evaluations are made.