Antikor aracılı rejeksiyonu olan renal allogreftlerde programlanmış ölüm-ligand-1'in (PD-l1) graft sağkalımı üzerine olan etkisi
The effect of programmed death-ligand 1 (DP-l1) on graft survival in renal allografts with antibody-mediated rejection
  1. Tez No: 816274
  2. Yazar: BİNNAZ HANDAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLKAY BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Nefroloji, Patoloji, General Surgery, Nephrology, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Giriş: PD-L1'in T hücre biyolojisindeki kritik rolü ve solid organ nakillerindeki işlevi hakkındaki bilgiler artmasına rağmen, ABMR'deki rolü bilinmemektedir. PD-1/PD-L1 etkileşiminin graft toleransının sürdürülmesinde önemli olduğunu gösteren bazı çalışmalar olsa da ABMR'li renal allograftlarda PD-1/PD-L1 etkileşiminin bağışıklık hücreleri üzerinde farklı etkileri olabilir. Bağışıklık hücreleri ile hedef greft arasındaki ilk arayüz olduğu için, amacımız peritübüler kapillerlerde (PTK) endotel hücreleri ve bağışıklık hücreleri üzerinde PD-1/PD-L1 etkileşiminin durumunu anlamaktır. Materyal ve Yöntem: 110 olgunun 68'inde saf ABMR (Grup 1) ve 42'sinde hem akut ABMR hem de akut TCMR bulunmaktadır (Grup 2). İlk belirti biyopsileri yeniden değerlendirildi ve glomerüler, PTK, interstisyel lökosit, makrofaj, CD4 ve CD8 pozitif lenfositlerin derecesi sınıflandırıldı. PTK, tübüler ve interstisyel lökositlerin HLA-DR ekspresyonu incelendi. PTK-DR ekspresyonunun kaybı, PTK yıkım olarak kabul edildi. Tübül, endotel ve inflamatuar hücrelerde PD-1 ve PD-L1 ekspresyonu değerlendirildi. Ayrıca tübül ve interstisyel inflamatuar hücrelerde CD80, CD86, TGF-β, IFN-γ ve TNF-α ekspresyonları araştırıldı. Takip biyopsileri, diffüz interstisyel fibrozis (IF) gelişimi açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Despite the critical role of PD-L1 in T-cell biology and increasing knowledge of the function of PD-L1 in solid organ transplantation, its role in ABMR is unknown. Although some studies demonstrated that PD-1/PD-L1 interaction is essential for maintaining graft tolerance, PD-1/PD-L1 interaction in renal allografts with ABMR might exert different effects on immune cells. Since the vasculature is the first interface between the immune cells and the target graft, we aimed to understand the status of PD-1/PD-L1 interaction on endothelial cells and immune cells in peritubular capillaries (PTCs). Materials and Methods: Pure ABMR was present in 68 out of 110 patients (Group 1), and both acute ABMR and acute TCMR were present in 42 patients (Group 2). Initial biopsy samples were re-evaluated, and the degree of glomerular, PTC, interstitial leukocyte, macrophage, CD4, and CD8 positive lymphocyte infiltration was classified. HLA-DR expression on PTCs, tubules, and interstitial leukocytes was examined. Loss of PTC-DR expression was considered PTC destruction. Expression of PD-1 and PD-L1 on tubular, endothelial, and inflammatory cells was evaluated. CD80, CD86, TGF-β, IFN-γ, and TNF-α expressions were investigated in tubules and inflammatory cells. Follow-up biopsies were assessed for diffuse interstitial fibrosis (IF) development.