11-14 yaş arası devlet okulunda okuyan çocukların okul mutluluğu ve akademik başarıları ile psikolojik rezilyansları arasındaki ilişki
The relationship between school happiness and academic achievements and psychological residences of children between 11-14 years old in state school
- Tez No: 816272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı 11-14 yaş arası devlet okulunda okuyan çocukların okul mutluluğu ve akademik başarıları ile psikolojik rezilyansları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, çocukların zorluklarla başa çıkma becerileri, uyum sağlama yetenekleri ve olumlu sonuçlar elde etme yetenekleri olan psikolojik rezilyansın, okul yaşantılarına nasıl katkıda bulunabileceğini incelemeyi hedeflemektedir. Çalışma Trabzon ili Ortahisar ilçesinde bulunan devlet okullarında okuyan 11-14 yaş arası katılımcılar ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Sosyodemografik veri formu, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ-12) ve Okul Mutluluğu - Yaşam Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçekler, çocukların psikolojik rezilyans, okul mutluluğu ve yaşam doyumunu değerlendirmede güvenilir ve geçerli araçlar olarak kullanılmıştır. Çalışmaya 105 kız ve 104 erkek olmak üzere toplam 209 kişi katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between school happiness and academic success and psychological resilience of children aged 11-14 studying in public schools. The research aims to examine how psychological resilience, which is children's ability to cope with difficulties, their ability to adapt and their ability to achieve positive results, can contribute to their school life. Sociodemographic data form, Child and Youth Resilience Scale (ÇGPSÖ-12) and School Happiness - Life Scale were used in the study. These scales were used as reliable and valid tools to assess children's resilience, school happiness and life satisfaction. A total of 209 people, 105 girls and 104 boys, participated in the study. The data obtained were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program.