Temporamandibular eklem ve yumuşak doku mobilizasyon teknikleri bening paroksimal pozisyonel vertigo tanılı bireylerde etkin midir?
Is the temporomandibular joint and soft tissue mobilization technique effective in individuals with benign paroxysmal positional vertigo diagnosis?
  1. Tez No: 816275
  2. Yazar: DİLARA GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Temporamandibular eklem ve yumuşak doku mobilizasyonunun Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) hastalarında etkinliğini araştırmayı amaçladık. Araç ve yöntemler: ilk değerlendirmede tüm hastalara tanıyı doğrulamak için Dix Hallpike manevrası uygulandı. Dix Hallpike testi pozitif ise Epley manevrası uygulandı. Hastalar çalışma grubu (n=21) ve kontrol grubu (n=21 ) olmak üzere randomize 2 gruba ayrıldı. Temporomandibular eklem ve yumuşak doku teknikleri fizyoterapist tarafından 4 hafta boyunca haftada bir 30 dakika uygulandı. Kontrol grubuna rutin ilaç tedavisi uygulandı. Her iki gruptan da telefon uygulaması üzerinden gönderilen vestibüler egzersiz videolarından oluşan ev egzersiz programını günde iki kez yapmaları istendi. Haftada bir telefonla aranarak egzersizlerin yapılıp yapılmadığı sorgulandı. Hastalar Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (BEE), Baş Dönmesi Değerlendirme-Visüel Analog Skala (VAS), Vertigo Semptom Skalası-Kısa Form (VSS), Beck Anksiyete Ölçeği (BECK), Vertigo Dizziness Dengesizlik Soru Anketi (VDI), Tinnitus Engellilik Ölçeği (Tedavi öncesi ve sonrasında TEÖ), Romberg Testi, Tandem Denge Testi, Semitandem Tandem Denge Testi, Fonseca Anamnestik İndeksi (FAI) ve ağız açma miktarı gonyometre ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigated effectiveness of temporamandibular joint and soft tissue mobilization on patients with Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV). Material and Methods; Dix Hallpike maneuver was administered to all patients to confirm the diagnosis at the initial evaluation. If the Dix Hallpike test was positive, Epley maneuver was applied The patients were randomly divided into 2 groups as study group (n=21) and control groups (n=21 ). Temporomandibular joint ve soft tissue techniques were applied 30 minutes once a week for 4 weeks by physiotherapist. Routin medication therapy was applied to control group. Both groups were asked to do the home exercise program twice a day consisting of vestibular exercise videos sent over whatss app. It was questioned with a phone call once a week whether the exercises were done or not. Patients were evaluated by Dizziness Disability Inventory (DHI) , Dizziness Assessment- Visual Analogue Scale (VAS), Vertigo Symptom Scale-Short Form (VSS) , Beck Anxiety Inventory (BECK) , Vertigo Dizziness Imbalance Questionnaire (VDI) , Tinnitus Disability Scale (TDS), Romberg Posture Test , Tandem Posture Test, Semitandem Tandem Balance Test, Fonseca's Anamnestic Index (FAI) and amount of mouth opening was measured with goniometer before and after treatment.