Genel Pediatri Polikliniğine başvuran adölesanların pandemi öncesi, pandemi dönemi ve pandemi sonrası nutrisyonel durumlarının karşılaştırılması
Comparison of pre-pandemic, pandemic period and post-pandemic nutritional status of adolescents admitted to General Pediatrics Outpatient Clinic
- Tez No: 816359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ MUTLU KARAKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Adölesanlarda yeterli beslenme büyüme ve gelişme için önemlidir. Demir, D vitamini B12 vitamini ve folik asit, gibi mikrobesinler vücut normal fonksiyonlarını sürdürmesi ve büyüme gelişme için gereklidir. Ülkemizde bu mikrobesin eksiklikleri sık görülmektedir. Amacımız adölesanlarda B12 vitamini folik asit D vitamini, ferritin eksikliği sıklıklarını ve anemi sıklığını saptamak, bunların dağılımlarını pandemi öncesi (PÖ), pandemi dönemi (PD) ve pandemi sonrası (PS) dönemde incelemektir. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Pediatri Polikliniklerimize herhangi bir nedenle 10-18 yaş adölesanların PÖ, PD ve PS başvuru zamanına göre sayıların dağılımı, çalışmaya dahil edilen adölesanların hemogram, ferritin, D vitamini, B12 vitamini, folik asit düzeyleri alındı. Bu veriler ve dosyalar geriye dönüşlü (retrospektif) olarak incelenmesi yapıldı. Çalışmaya dahil edilen 10-18 yaş arası 30781 hastanın 15902'si (%51,8) kız ve 14879'u (%48,2) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 13,39±2,30 yıl saptandı. Çalışmaya dahil edilen, tam kan sayımı yapılan hastalarda anemi sıklığı; PÖ, PD ve PS sırasıyla %6,4, %7,3 ve %6,9 olarak bulundu. Ferritin eksikliği; PÖ, PD ve PS dönemlerde sırasıyla %20, %24,6, %19,5 olarak saptandı. B12 PÖ, PD ve PS dönemlerinde sırasıyla %33,69, %44,68 ve %30 saptandı. Folik asit eksikliği sıklığı PÖ, PD ve PS dönemlerinde sırasıyla %8,34, %5,16 ve %7,17 bulundu. D vitamini eksiklik oranı PÖ, PD ve PS dönemlerinde sırasıyla %39,4, %51,6 ve %42,1 olarak tespit edildi. Pandemi döneminde değişen hayat koşullarının adölesanların nütrisyonel durumları üzerine önemli etkileri olmuştur. Hastaların başvurularında bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Adequate nutrition in adolescents is important for growth and development. Micronutrients such as iron, vitamin D, vitamin B12, folic acid are necessary for the body to maintain its normal functions and for growth and development. These micronutrient deficiencies are common in our country. Our aim is to determine the frequency of vitamin B12, folic acid, vitamin D, ferritin deficiency and anemia in adolescents, and to examine their distribution in pre-pandemic, pandemic period, and post-pandemic periods. The distribution of the number of adolescents aged 10-18 years who were admitted to our Gazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, General Pediatrics Outpatient Clinics for any reason according to the time of presentation to pre-pandemic, pandemic period and post-pandemic, and the hemogram, ferritin, vitamin D, vitamin B12, folic acid levels of the adolescents included in the study were obtained. These data and files were analyzed retrospectively. Of the 30781 patients aged 10-18 years, 15902 (51.8%) were girls and 14879 (48.2%) were boys. The mean age of the patients was 13.39±2.30 years. The prevalence of anemia was found to be 6.4%, 7.3% and 6.9% in pre-pandemic, pandemic and post-pandemic periods, respectively. Ferritin deficiency was found to be 20%, 24.6% and 19.5% in pre-pandemic, pandemic and post-pandemic periods, respectively. B12 was found to be 33.69%, 44.68% and 30% in the pre-pandemic, pandemic and post-pandemic periods, respectively. The prevalence of folic acid deficiency was 8.34%, 5.16% and 7.17% in the pre-pandemic, pandemic and post-pandemic periods, respectively. The prevalence of vitamin D deficiency was 39.4%, 51.6% and 42.1% in the pre-pandemic, pandemic and post-pandemic periods, respectively. Changing living conditions during the pandemic period had significant effects on the nutritional status of adolescents. This situation should be taken into consideration in the admissions of patients.