روايات أبي هريرة في المسائل الغَيبية في صحيح الامام مسلم دراسة تحليلية
Ebu Hureyre'nin Sahih-i Müslim'de bulunan gayb hakkındaki rivayetleri - analitik araştırma
  1. Tez No: 816369
  2. Yazar: AHMED SHARAFADDİN QADER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD ALI ALAHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışma konuyu ele almıştır (Ebu Hureyre'nin Sahih-İ Müslim'de Bulunan Gayb Hakkindaki Rivayetleri - Analitik Araştirma) ve bu konu birçok açıdan büyük önem kazanmaktadır, en önemlisi islam inancındaki okültasyonlardan doğru hadislerle bahsetmesidir. rivayetler, ek olarak, okülte olan inanç, islam inancındaki okültizmden bahsetmesini engeller. kişi, hareketlerinde Allah'ın kendisine aşina olduğunu bildiği için birçok olumsuzluk işlemekten ve ateist tüm bunları özlerken onu umutsuzluktan kurtarır. Bu çalışma, araştırmacının bu konunun amaçları ve önemi açısından incelenmesinin öneminden bahsettiği bir girişin yanı sıra, ilk bölümde inanç, islam ve Kehanetin yeri ile ilgili okültasyonlardan bahsedildiği için okült konularla ilgili dört bölümün ele alındığı, ikinci bölümde ise okült konularla ilgili dört bölümün ele alındığı bir girişin ele alındığı bir girişin ele alındığı bir girişin ele alındığı bir girişin ele alındığı bir girişin ele alındığı bir girişin ele alındığı bir girişin ele alındığı bir girişin ele alındığı bir girişin ele alındığı bir girişin ele alındığı bir girişin ele alındığı bir girişin ele alındığı fitnenin okültasyonları ve orta saatin gerekleri, üçüncü bölümde kıyamet gününün ana saat gerekleri ve tariflerindeki okültasyonlar, dördüncü bölümde ise cennetin tarifi ve cennet halkının saadeti ile ilgili okültasyonlar ele alındı. Bunu, çalışmanın ana sonuçları ve bazı öneriler ve ardından çalışmanın ele aldığı fikirleri özetleyen ve ardından dizinler ve içerikler listesiyle kanıtlanan bir sonuç takip eder.
Özet (Çeviri)
This study dealt with the topic (Abu Huraira's narrations on occult matters in Sahih Imam Muslim analytical study), and this topic acquires great importance in several aspects, most notably, that he talks about the occultations in the Islamic faith through the correct Hadith narrations, in addition, faith in the occult prevents a person from committing many disadvantages because he knows that Allah is familiar with him in his movements and and it saves him from despair while the atheist misses all that. This study dealt with an introduction, in which the researcher spoke about the importance of studying this topic in terms of its goals and importance, and also dealt with four chapters on occult issues, as the first chapter mentioned the occultations related to faith, Islam and the place of Prophecy, the second chapter dealt with the occultations of fitnah and the requirements of the middle hour, the third chapter dealt with the occultations in the major hour requirements and recipes of the day of judgment, and the fourth chapter included the occultations related to the description of paradise and the bliss of the people of paradise. This is followed by the main results of the study and some recommendations, and then a conclusion that outlined the ideas addressed by the study and then proved by the list of indexes and contents