The moderating role of time management in the effect of strategic agility on risk management 'A sample of top management in some private universities and faculties in Baghdad-Iraq
Stratejik çevikliğin risk yönetimi üzerindeki etkisinde zaman yönetiminin ılimli rolü
- Tez No: 816372
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, stratejik çevikliğin (bağımsız değişken olarak) risk yönetimi (bağımlı değişken olarak) üzerindeki etkisinde zaman yönetiminin ılımlı rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amaçlarına ulaşmak için iki ana hipotez benimsenmiş ve her iki alt hipotezden de türetilmiştir. Bu çalışmada seçilen metodoloji, bazı Irak özel üniversitelerinde ve kolejlerinde üst düzey yönetim personelinin nüfus olarak durumunu incelemek için analitik nicel yöntemdir. Anket veri toplamayı benimsemiştir. Verilerin analizinde Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS V20) programı uygulanmıştır. Ayrıca Amos programı kullanılmıştır. [Eğitim Stratejisi, Örgütsel Öğrenme, gelişim (organizasyon, idari ve mesleki kariyer gelişimi)] stratejileri insan kaynaklarının gelişimi için önemli stratejilerdir. Zaman yönetimi ile stratejik çeviklik arasında ve diğer yandan stratejik çeviklik ile risk yönetimi arasında güçlü bir istatistiksel anlamlılık vardı.
Özet (Çeviri)
This study aimed at identify the moderating role of time management in the effect of strategic agility (as independent variable ) on risk management (as dependent variable). For achieving the objectives of this study, two main hypotheses were adopted and derived from both a few sub-hypotheses. The methodology which has chosen in this study is the analytical quantitative method, to study the case of top management staff in some Iraqi private Universities and colleges as a population. The questionnaire has adopted to collect data. The statistical package for social Sciences (SPSS V20) program was applied to analyzing data. In addition to Amos program were used.The strategies of [Training Strategy, Organization Learning, development (organization, administrative and professional career development)] are important strategies for human resources development.There was a strong statistical significance between time management and strategic agility , and between strategic agility and risk management in the other hand .