Cryptocurrency based on Islamic finance and basic cryptocurrency model proposed under Islamic controls and standards
İslam finans esaslı kripto para ve İslam kontroller ve standartlar kapsamında önerilen temel kripto para modeli
- Tez No: 816381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALİ YETGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, İslami finansta kripto paraların caiz olup olmadığını incelemek için literatürün detaylı bir şekilde gözden geçirilmesi ve akademik görüşlerin ve fetvaların analizini içermektedir. Bulgular, İslami alimler arasında kripto paraların İslami prensiplerle uyumluluğu konusunda bir ayrılık olduğunu göstermektedir. Bazı akademisyenler, kripto paraların yasallaştırılmasını savunmakta, bunların meşru ödeme yöntemleri olarak potansiyellerine dikkat çekmekte ve uygun düzenlemelerin yapılmasını önermektedir. Diğer alimler ise kripto paraların yasa dışı olduğunu düşünmekte, volatilite, spekülatif doğa ve hükümet tanınmaması gibi endişeleri dile getirmektedir. Bu araştırma, kripto paralar ile İslami finans arasındaki boşluğu doldurmak için İslami esaslara uygun bir kripto para modeli önermektedir. Belirlenen endişeleri ele almakta ve İslami prensiplere uyumu teşvik etmektedir. Kripto paraların İslami finans ile uyumluluğunu değerlendirirken, çalışma şeffaflık, sorumluluk, risk paylaşımı ve İslami prensiplere uyumu vurgulamaktadır. Bu çalışma, kripto paralar ve İslami finansın kesişiminde yol alan politika yapıcılar, düzenleyiciler, finansal kurumlar ve bireylere rehberlik sağlamakta ve finansal inklüzyonu artırmayı ve dijital çağda etik finansal çözümlerin gelişimini teşvik etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the permissibility of cryptocurrencies in Islamic finance through a thorough review of the literature and analysis of scholarly opinions and fatwas. The findings show a divide among Islamic scholars on the compatibility of cryptocurrencies with Islamic principles. Some academics advocate for the legalization of cryptocurrencies, highlighting their potential as legitimate payment methods and advocating for appropriate regulations. Other scholars, on the other hand, believe cryptocurrencies are illegal, citing concerns about their volatility, speculative nature, and lack of government recognition. This research proposes a Sharia-compliant cryptocurrency model to bridge the gap between cryptocurrencies and Islamic finance, addressing identified concerns and encouraging adherence to Islamic principles. In assessing the compatibility of cryptocurrencies with Islamic finance, the study emphasizes the importance of transparency, accountability, risk-sharing, and compliance with Islamic principles. It guides policymakers, regulators, financial institutions, and individuals navigating the intersection of cryptocurrencies and Islamic finance, to increase financial inclusion and advance the development of ethical financial solutions in the digital age.