Psödoeksfoliyasyon sendromu, psödoeksfoliyasyon glokomu ve primer açık açılı glokomda vitreoretinal arayüz hastalıklarının sıklığının ve klinik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of frequency and clinical features of vitreoretinal interface diseases in pseudoexfoliation syndrome, pseudoexfoliation glaucoma, and primary open-angle glaucoma
- Tez No: 911154
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Psödoeksfoliyasyon sendromu (PES), psödoeksfoliyasyon glokomu (PEG) ve primer açık açılı glokom (PAAG) hastalarında vitreoretinal arayüz hastalıklarının (VRAH) görülme sıklığını ve klinik özelliklerini kapsamlı bir şekilde araştırmak. Ayrıca, VRAH varlığının retina sinir lifi tabakası kalınlığı (RSLT) ile olan ilişkisini değerlendirmeyi hedeflemekteyiz. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışmada, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göz Hastalıkları kliniğinde Eylül 2009 - Nisan 2024 tarihleri arasında kayıt altına alınmış hastaların dosyaları incelenmiştir. Hastaların demografik bilgileri, klinik muayene bulguları ve optik koherens tomografi (SD-OKT) tetkikleri değerlendirilmiştir. PES, PEG ve PAAG tanı kriterleri belirlenmiştir. Vitreoretinal arayüz hastalıkları uluslararası kabul görmüş evreleme sistemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Hastaların takip sürecinde ERM gelişmi ve progresyonu izlenmiştir. Çalışmaya 224 hastanın PES olan 299 gözü(%19,3), 320 hastanın PEG olan 449 gözü (%29), 217 hastanın PAAG olan 372 gözü (%%24,2) ve 236 kontrol hastasının 426 gözü (%27,6) Kontrol grubu, polikliniğe herhangi bir şikayet ile başvuran yaş uyumlu hastalardan oluşturulmuştur. Bulgular: Gruplar Arası Karşılaştırmalar: Komplet PVD, VRAH ve ERM oranları gruplar arasında anlamlı farklılıklar göstermiştir (p0,05). PEG ve PAAG gruplarında lens durumuna göre anlamlı farklılıklar görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: To comprehensively investigate the prevalence and clinical characteristics of vitreoretinal interface diseases (VRID) in patients with pseudoexfoliation syndrome (PES), pseudoexfoliation glaucoma (PEG), and primary open-angle glaucoma (POAG). Additionally, we aim to evaluate the relationship between the presence of VRID and retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness. Materials and Methods: In this retrospective cohort study, patient records from Kocaeli University Hospital's Ophthalmology clinic between September 2009 and April 2024 were examined. Demographic information, clinical examination findings, and spectral-domain optical coherence tomography (SD-OCT) results were evaluated. Diagnostic criteria for PES, PEG, and POAG were established. Vitreoretinal interface diseases were assessed using internationally accepted staging systems. The development and progression of epiretinal membrane (ERM) were monitored during the follow-up period. The study included 299 eyes (19.3%) with PES from 224 patients, 449 eyes (29%) with PEG from 320 patients, 372 eyes (24.2%) with POAG from 217 patients, and 426 eyes (27.6%) from 236 age-matched control patients. Results: Inter-group Comparisons: Complete PVD, VRAH, and ERM rates showed significant differences between groups (p0.05). Significant differences were observed in PEG and POAG groups based on lens status (p0.05).