Farklı eğe sistemlerinin oval kök kanallarında etkilerinin değerlendirilmesi: Mikro-BT çalışması
Evaluation of the effects of different file systems in oval root canals: Micro-CT study
- Tez No: 816392
- Danışmanlar: PROF. DR. BULEM ÜREYEN KAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı üç farklı yeni nesil NiTi döner aletlerin şekillendirme yeteneklerinin mikro-BT ile değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada Scheneider yöntemine göre 0° - 5° kanal eğimine sahip mandibular dişlerin tek köklü oval şekilli distal kanalları kullanılmıştır. Dişler şekillendirilmeden önce mikro bilgisayarlı tomografi ile taranmış ve rastgele 3 gruba ayrılmıştır (n=10). Geleneksel kavite dizaynı ile giriş kavitesi açıldıktan sonra 15 numaralı K tipi el eğesi çalışma boyu belirlenmiştir. Daha sonra 1. grup EdgeFile X7 (EdgeEndo, Albuquerque, NM, ABD) #20.04 #25.04 #30.04 #35.04 eğeleri ile, 2. grup OneReci (MicroMega, Besançon, Fransa) #20.04 #25.04 #35.04 eğeleri ile, 3. grup Scope RS (ScopeEndo, Yozgat, Türkiye) #15.04 #20.04 #25.04 #30.04 #35.04 eğeleri ile şekillendirilmiştir. Dişler şekillendirmeden sonra aynı parametrelerle tekrardan mikro-BT ile taranmıştır. Mikro-BT görüntüleri üzerinden şekillendirme öncesi ve sonrası kanal hacim, yüzey alanı, dokunulmayan yüzey alanı, kanal transportasyonu, merkezde kalma yeteneği değerlendirilmiştir. Kanal transportasyon ve merkezde kalma yeteneği apikalden 2 mm, 5 mm, 9 mm uzaktaki aksiyal kesitlerden hesaplanmıştır. Bulgular: Bu çalışmanın sonucuna göre şekillendirme öncesi ve sonrası kök kanal yüzey alanı ve hacim değerlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Gruplar arası şekillendirme öncesi ve sonrası kanal hacim değişim farkı değerlerinde OneReci grubu diğer gruplardan anlamlı derecede daha az hacim artışı yaptığı bulunmuştur. Gruplar arası şekillendirme öncesi ve sonrası kanal yüzey alanı değişim farkı değerlerinde OneReci grubu diğer gruplardan anlamlı derecede daha fazla yüzey alanı azalışı yaptığı bulunmuştur. Şekillendirme sonrasında dokunulmayan alan ölçümünde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur ve Scope RS grubu dokunulmayan alan ölçümü diğer gruplara göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Şekillendirme sonrasında gruplar arasında bütün seviyelerde kanal transportasyonu ve merkezleme yeteneği arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçlarına göre karşılaştırılan bütün eğe sistemleri ölçüm yapılan bütün seviyelerde benzer kanal transportasyonu ve merkezde kalma değerleri göstermişlerdir. Kanal transportasyon miktarı hiçbir seviyede 0.3 mm'yi geçmemiştir. Şekillendirme sonrası dokunulmayan alan değerlerinde Scope RS grubu diğer grublara göre anlamlı derecede daha az dokunulmayan alan değerleri göstermesine rağmen oval şekilli kanallarda bütün eğe sistemleri şekillendirme açısından yetersiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the shaping ability of three different new generation NiTi rotary tools with micro-CT. Material and method: In this study, single rooted oval shaped distal canals of mandibular teeth with 0° - 5° canal curvature according to Schneider method were used. The teeth were scanned with micro-computed tomography before shaping and randomly divided into 3 groups (n=10). After the access cavity was opened with the traditional cavity design, the working length of the number 15 K type hand file was determined. Then group 1 EdgeFile X7 (EdgeEndo, Albuquerque, NM, USA) #20.04 #25.04 #30.04 #35.04 files, group 2 OneReci (MicroMega, Besançon, France) #20.04 #25.04 #35.04 files, group 3. Scope RS (ScopeEndo, Yozgat, Turkey) #15.04 #20.04 #25.04 #30.04 #35.04 shaped with files. After shaping, the teeth were scanned again with micro-CT with the same parameters. Canal volume, surface area, untouched surface area, canal transport, and centiring ability were evaluated before and after shaping on micro-CT images. Canal transport and centring ability were calculated from axial sections 2 mm, 5 mm, and 9 mm distant from the apical. Results: According to the results of this study, there was no significant difference between the groups in the root canal surface area and volume values before and after shaping. It was found that the OneReci group increased significantly less volume than the other groups in the canal volume change difference values before and after shaping. It was found that the OneReci group decreased significantly more surface area than the other groups in the canal surface area change difference values between the groups before and after shaping. A statistically significant difference was found between the groups in the untouched area measurement after shaping, and the non-touch area measurement in the Scope RS group was found to be significantly lower than the other groups. After shaping, no significant difference was found between the groups in canal transportation and centering ability at all levels. Conclusion: According to the results of this study, all file systems compared showed similar canal transport and centralization values at all measured levels. The amount of canal transportation did not exceed 0.3 mm at any level. Although the Scope RS group showed significantly less untouch area values after shaping, compared to the other groups, all file systems were found to be inadequate for shaping in oval shaped canals.